Ukrajina: Slovačka se džaba nada, nećemo obnoviti ugovor sa Rusima o tranzitu gasa
Ukrajina neće obnavljati ugovor o tranzitu ruskog gasa u Evropu, koji ističe krajem 2024. godine, tranzit će biti moguć nakon tog perioda samo ako primalac zakupi kapacitet ukrajinskog gasno-transportnog sistema, navodi ukrajinska agencija RBK, pozivajući se na izvore u ukrajinskoj vladi.
Premijer Slovačke Robert Fico rekao je da je sa ukrajinskim kolegom Denisom Šmigalom postigao preliminarni dogovor o nastavku tranzita ruskog gasa preko ukrajinske teritorije u evropske zemlje, prenela je slovačka agencija TASR.
"Ovo je izvanredna vest. To znači da ćemo mi u Slovačkoj imati priliku da nastavimo tranzit ovog gasa, koji će koristiti ne samo preduzeća u Slovačkoj, već i u Austriji i Italiji. Nadam se da ćemo zajedno sa našim ukrajinskim kolegama za kratko vreme da sprovedemo u delo ova pitanja", rekao je slovački premijer.
Međutim, iz ukrajinske vlade poručuju da je "stav ukrajinske strane jasan – ugovor o transportu ističe krajem ove godine i Ukrajina ne želi da pregovara sa Rusima i produžava ugovor".
Kako je naglašeno, tranzit gasa bi se mogao produžiti nakon 2024. samo ako slovačka kompanija sama zakupi kapacitet ukrajinskog gasno-transportnog sistema. A, kako je istakao operater ukrajinskog gasno-transportnog sistema, još uvek nije pristupio nijedan zvaničan zahtev za transport prirodnog gasa 2025. godine sa slovačke strane.
Aktuelni ugovor o tranzitu između "Naftogasa" Ukrajine i ruskog "Gasproma" zaključen je krajem 2019. godine na period od pet godina. Ruski gas preko njene teritorije prolazi u zemlje poput Austrije, Slovačke, Italije i Mađarske. Trenutni obim tranzita je 42 miliona kubnih metara dnevno.
Ukrajina je početkom novembra zapretila da od kraja sledeće godine, više neće produžavati ugovor o isporuci ruskog gasa evropskim zemljama preko njene teritorije, navodeći da postojeći ugovor do sada nije raskinut samo zbog evropskih partnera i zemalja koje nemaju alternativu za ruske energente.
Bez obzira na težnju da se oslobode zavisnosti od ruskog gasa, neke države poput Slovačke i Austrije i dalje dobar deo svojih energenata dobijaju upravo tom rutom.
S obzirom na aktuelnu situaciju, kada su svi ostali gasovodi van upotrebe, prekid tranzita preko Ukrajine praktično bi značio da Evropi preostaje jedino "Turski tok", kojim ruski gas stiže i do naše zemlje.