"Forbs": Tajni startap bivšeg šefa "Gugla" dizajnira dronove sa veštačkom inteligencijom za Ukrajinu

Erik Šmit planira da Kijevu proda svoje bespilotne letelice, sposobne da rade u okruženjima sa ometanjem GPS signala i da se suprotstave superiornim ruskim mogućnostima elektronskog ratovanja

Bivši izvršni direktor "Gugla" Erik Šmit tajno je radio na vojnom startapu za dizajniranje dronova kamikaza sa veštačkom inteligencijom za upotrebu u Ukrajini, javlja "Forbs", pozivajući se na izvore upoznate sa aktivnostima milijardera. 

Kako se navodi, kompaniju je stvorio Šmit kroz niz društava sa ograničenom odgovornošću, koja su pomogla da se sakriju poslovanje i članovi njegovog tima.

Projekat jurišnog drona zove se "Bela roda", koji, prema pisanju medija, "pominje nacionalnu pticu i sveti totem Ukrajine, gde je Šmit preuzeo ulogu tehničkog i finansijskog savetnika za odbranu".

"Bela roda" je zvanično osnovana prošlog avgusta, kada je počela da se razvija bespilotna letelica, koja koristi veštačku inteligenciju i koja je sposobna da radi u okruženjima sa ometanjem GPS signala, navodi se u izveštaju.

Sugeriše se da bivši izvršni direktor "Gugla" planira da proda ove bespilotne letelice ukrajinskoj vojsci kako bi se koristile protiv ruskih snaga.

"U Ukrajini je Šmit obišao fabrike i poligone i kontaktirao mnoge druge startapove kao važan investitor u vojnu tehnologiju", navodi "Forbs".

Rat dronova

Od početka Specijalne operacije, Šmit je izjavio da su bespilotne letelice pouzdano sredstvo za borbu protiv ruskih snaga, posebno ističući ulogu dronova kamikaza. 

U članku za "Volstrit džornal", objavljenom prošlog jula, Šmit je naveo da su ti uređaji prilično jeftini i da "u rukama stručnog operatera sa višemesečnom obukom, mogu da lete tako brzo da je skoro nemoguće oboriti ih".

U tekstu za Forin Afers, objavljenom u ponedeljak pod naslovom "Ukrajina gubi rat dronovima", Šmit je napomenuo da "superiorne ruske mogućnosti elektronskog ratovanja omogućavaju da ometaju i falsifikuju signale između ukrajinskih dronova i njihovih pilota".

"Ako Ukrajina želi da neutrališe ruske dronove, njenim snagama će biti potrebne iste sposobnosti. Većina naoružanja koje su zapadni saveznici do sada isporučili Kijevu donose loše rezultate protiv ruskih protivvazdušnih sistema i elektronskih napada", ukazao je.