Svet

"Blumberg": Mađarska se neće protiviti slanju pomoći Ukrajini

Odluka kojom bi Mađarska dala zeleno svetlo ili bar ostala uzdržana po pitanju paketa pomoći, bila bi veliki zaokret u odnosu na poruke koje su stizale iz Budimpešte do pre svega nekoliko dana
"Blumberg": Mađarska se neće protiviti slanju pomoći UkrajiniGetty © Sean Gallup

Mađarska će prestati da se protivi uspostavljanju novog fonda EU za slanje vojne pomoći Ukrajini, vrednog pet milijardi evra, čime će se stvoriti uslovi za stabilno snabdevanje Kijeva, kada se države članice dogovore oko tehničkih detalja, prenosi "Blumberg".

Budimpešta je saopštila da neće stajati na putu ka postizanju konsenzusa na sastanku ambasadora Evropske Unije, ali da dogovor o većem paketu pomoći vrednom 50 milijardi i dalje ostaje blokiran, smatraju ljudi upoznati sa situacijom.

Uspostavljanje novih fondova postalo je neophodno, jer se EU suočava sa nemogućnošću isporuke 1.000.000 artiljerijskih granata obećanih Ukrajini, i malo je verovatno da će do marta (kako je dogovoreno) uspeti da proizvede i dostavi municiju. Dodatnu poteškoću za Ukrajince predstavlja i blokada pomoći u Kongresu, dok sa druge strane Rusija proizvodi znatno veću količinu nego čitav Zapad.

Odluka kojom bi Mađarska dala zeleno svetlo ili bar ostala uzdržana po pitanju paketa pomoći, bila bi veliki zaokret u odnosu na poruke koje su stizale iz Budimpešte do pre svega nekoliko dana. Tada su mađarske vlasti između ostalog, saopštile i da su protiv izdvajanja sredstava iz fondova EU za zemlje članice, kao vid nadoknade za naoružanje koje su poslale Ukrajini.

Takođe, ova promena kursa poklapa se i sa sve većim pritiscima na predsednika vlade Mađarske, Viktora Orbana da dozvoli Švedskoj ulazak u NATO, budući da je nakon Turske, ova evropska država ostala jedini protivnik u procesu pristupanja. Podsećanja radi, prošlog meseca Budimpešta je uložila veto na odvojeni paket ekonomske pomoći vredan 50 milijardi evra i time primorala lidere EU da se ponovo sastanu u Briselu gde će ili napraviti kompromis ili zaobići Mađarsku.

Potencijalni sporazum zavisiće i od toga da li će EU pristati na uslov Mađarske da ima godišnji uvid u pakete pomoći, kao i zahtev za godišnjim vetom, čemu se ostale članice protive.

Ukoliko dođe do uspostavljanja novog fonda, najznačajnija promena ogledala bi se u tome što se snabdevanje više ne bi vršilo upotrebom postojećih zaliha naoružanja već proizvodnjom i nabavkom novih, kroz zajedničke ugovore, prenosi "Blumberg". Ovo i ne čudi, jer je pitanje da li te "postojeće zalihe" i dalje postoje, tačnije da li je članicama EU ostalo rashodovanih i sredstava u rezervi da mogu da ih doniraju Ukrajini.

Čak i da Mađarska pristane i odustane od blokade pomoći, pitanje je koliko će zemljama članicama EU trebati da se usaglase oko svih detalja i izvesno je da bi za isporuke sredstava ratne tehnike trebalo još bar nekoliko meseci, što Kijevu nikako ne odgovara imajući u vidu trenutnu situaciju na frontu.

image