
Nova puška - stari problemi: G95A1 nedovoljno precizan za Bundesver

Nemačko naoružanje je kroz istoriju bilo poznato kao izrazito precizno, efikasno i ubojito, ali da se od stare slave ne može živeti pokazali su rezultati najskorijeg testiranja novog oružja za Bundesver.
U pitanju je jurišna puška G95A1, kompanije "Hekler i Koh" poznata i po oznaci HK416A8, namenjena nemačkoj vojsci, u kalibru 5,56h45 NATO. Plan je da se Bundesver opremi sa dve verzije: standardnom jurišnom G95A1 sa dužom cevi i karabinom sa skraćenom cevi G95KA1.
Međutim pre nekoliko dana, nova puška dospela je u centar pažnje nemačkih medija zbog tajnog izveštaja o rezultatima ispitivanja, koji je nemačka vojska poslala Bundestagu.
Nedovoljna preciznost i niži standardi
Kako se navodi u izveštaju, nova jurišna puška nije dovoljno precizna i ne može se garantovati da će normalno funkcionisati u borbenim uslovima.
"Trenutna testiranja vojske, koja se izvode u laboratorijskim (kontrolisanim) uslovima pokazala su da oružje ne ispunjava zahteve armije kada je napunjeno standardnom bojevom municijom", saopštili su ispitivači i dodali:
"Vojsci je potrebna jurišna puška koja je sa bojevom municijom dovoljno precizna realnim borbenim uslovima".
U međuvremenu, pojedini nemački mediji poput "Špigla" i "Bilda", preneli su da su zbog loših rezultata, standardi spušteni, pa je obavljeno dodatno ispitivanje i to upotrebom "specijalne civilne municije".
Ispitivačima je bilo dozvoljeno da nakon kratkih rafala naprave pauzu od šest umesto propisane tri sekunde, korišćene su mete proizvođača koje nisu po NATO standardu, a umesto pri ekstremnim temperaturama testiranje je izvršeno pri sobnoj temperaturi od 21 stepen po Celzijusu. Dozvoljena je i upotreba snajperskog optičkog nišana.
Stoga nije poznato da li je G95A1 sposobna da dejstvuje pri temperaturama od -30 i +52 stepena po Celzijusu (što je propisano zahtevima vojske), da li može da probije mete koje nije odredio proizvođač, kao i da li će doći do pregrevanja cevi ukoliko se prave kraće pauze ili puca dužim rafalima.
Najgore po Bundesver je da puška namenjena za lično naoružanje svih pripadnika vojske, nije sposobna za preciznu paljbu bojevom municijom što je samo po sebi čini neupotrebljivom. Razlog za to je što specijalna civilna municija nije toliko efikasna i ubojita, a njena proizvodnja je znatno kompleksnija i predstavlja logistički izazov za vojsku, jer postoji više proizvođača iz privatnog sektora.
Rezultati i zamerke su navodno poslati i kompaniji "Hekler i Koh", međutim za sada nema informacija o tome da li će se G95A1 modifikovati u skladu sa potrebama vojske.
Neslavna prošlost prethodnika G95A1
Interesantno je da je i prethodna standardna jurišna puška nemačke vojske - G36, koju je takođe dizajnirala kompanija "Hekler i Koh", i koju G95A1 treba da zameni, imala niz problema otkrivenih na bojnom polju.
Budući da su pri izradi G36 u velikoj meri korišćeni plastični materijali, čime je znatno smanjena težina puške i olakšano kretanje vojnika, pripadnici Bundesvera koji su služili u Avganistanu imali su niz žalbi na račun ovog oružja.
Pre svega, često je dolazilo do smanjivanja preciznosti nakon duže paljbe ili rafala, naročito kada su mete bile udaljene više od 100 metara. Razlog za ovo bilo je pregrevanje cevi, odnosno plastičnog kalupa u kome se nalazila. Zbog visoke temperature izazvane vremenskim uslovima i zagrevanjem cevi, plastična konstrukcija kalupa bi "omekšala" i cev više ne bi bila poravnata sa nišanom.
Rezultat avganistanskog iskustva doveo je do toga da je 2015. godine, svega osam odsto ispitanih vojnika u nemačkoj vojsci imalo poverenja u svoje lično naoružanje. Tako je odlučeno da je Bundesveru neophodna nova standardna puška, a prve informacije o nabavci oružja kojim bi se zamenila G36 pojavile su se u decembru 2022. godine.

Više od godinu dana nakon odluke o uvođenju nove jurišne puške, vidimo da će proces naoružavanja 180.000 pripadnika Bundesvera, koji je trebao da bude obavljen tokom 2025. godine, potrajati znatno duže nego što je prvobitno planirano.
Za opremanje svih pripadnika nemačke vojske novim oružjem biće potrebno oko 900 miliona evra, budući da pojedinačna puška, sa laserskim i optičkim nišanima košta oko 5.000 evra.
Nemačka brzopletost umesto efikasnosti
Uzrok za katastrofalan učinak G95A1 najverovatnije leži u strahu nemačkih vlasti i vojnih zvaničnika da njihova vojska nije sposobna da ratuje, što je dovelo do ishitrene odluke o početku testiranja novog naoružanja.
Interesantno je da se skraćena verzija G95KA1 već koristi u specijalnoj jedinici nemačke vojske - KSK, i da njeni pripadnici nisu imali zamerke na funkcionisanje. Ipak treba imati u vidu da KSK nije učestvovao u većim operacijama od kada je puška uvedena u upotrebu, pa njihovo iskustvo treba uzeti sa rezervom.
Podsećanja radi, ministar odbrane Nemačke, Boris Pistorijus je pre nešto više od nedelju dana najavio da "Nemačka mora da se pripremi za mogući oružani sukob sa Rusijom u narednih tri do pet godina i da Bundesver mora postati pouzdano sredstvo odvraćanja".
Pistorijus koji se nalazi na čelu Ministarstva odbrane od januara 2023. godine, se pri preuzimanju funkcije obavezao da će nemačku vojsku učiniti "spremnom za rat", nakon što su se u javnosti pojavile informacije o tome da Nemačka vojska raspolaže sa količinom municije dovoljnom za dva dana rata.
Izgleda da je nemački ministar odbrane našao revolucionarno rešenje za ovaj problem, pa umesto da poveća proizvodnju municije, pokušava da u operativnu upotrebu Bundesvera uvede pušku koja nije dovoljno precizna kada koristi bojevu municiju.
Da se radi o brzopletosti nemačkih vlasti svedoči i direktiva pomenutog ministra od proleća 2023. godine: "Faktor vremena ima najveći prioritet, i od sada će vreme bili odlučujući faktor za sve nove projekte u domenu naoružanja. Glavni cilj je da se novo oružje učini upotrebljivim za Bundesver, u što kraćem roku".
Suprotno od onoga što je Pistorijus želeo, skoro godinu dana od direktive, nova jurišna puška daleko je od "upotrebljive", a ispitivači iz vojske su u svom izveštaju imali su i odgovor upućen ministru odbrane koji glasi:
"Želja da se projekti ubrzaju je u osnovi razumljiva, ali to ne sme da se radi po cenu upotrebljivosti i funkcionalnosti".
This is a modal window.