Lideri EU danas će poslednji put pokušati da primoraju Viktora Orbana da da saglasnost za pomoć Kijevu. Zvaničnici Brisela strahuju da će mađarski premijer ponovo uložiti svoj veto, te da na samitu u Briselu opet neće moći da se obezbedi planiranih 50 milijardi evra namenjenih za četvorogodišnju podršku Ukrajini. Problem je što je za takvu odluku potrebna jednoglasnost, a "inatljivi" Orban ne izgleda kao da se predomislio u odnosu na poslednji samit kada je pomoć blokirao.
Ostalih 26 zemalja EU bi, prema pisanju "Fajnenšel tajmsa", moglo da pronađe rešenja za finansiranje zaobilazeći Mađarsku. To je, međutim, mnogo skuplje i duže se čeka nego kad bi se novac samo povukao iz zajedničkog budžeta.
Orbanovo odbijanje da se povinuje želji većine, poslednjih meseci navelo je blok da testira različite pristupe prema Mađarskoj – nuđeni su im finansijski podsticaji, a čak su se istraživale i ekonomske posledice potpunog prekida finansiranja iz EU.
"Osuđeni smo na jednoglasnost. I mnoge zemlje članice vide pitanje rata u Ukrajini kao egzistencijalno", rekao je za FT jedan od evropskih zvaničnika.
Sredstva EU za Ukrajinu, koja su prvi put predložena u junu, dobila su na značaju pošto američki Kongres nije uspeo da usvoji paket pomoći Kijevu od 60 milijardi dolara.
Kontinuirani otpor mađarskog lidera da taj paket odobri, kao i njegova "proruska" i evroskeptična politika intenzivirali su frustracije u većini prestonica EU.
"Ne radi se o Ukrajini, po mom mišljenju. Orban koristi ovu priliku da ucenjuje institucije i ostatak EU. A, ako se to poklopi i sa njegovom proruskom agendom, onda još bolje", rekao je jedan visoki diplomata EU.
Zvaničnici EU, nadaju se da bi predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen na samitu mogla da izvuče i nekog keca iz rukava i tako konačno ubedi Orbana.
Diplomate uključene u pregovore kažu da je nemoguće predvideti ishod samita s obzirom na Orbanovu istoriju sklapanja dogovora za samim stolom.
Neke prestonice su takođe oživele rasprave o pravu glasa, koje se može oduzeti na osnovu stavke poznate kao član 7 ugovora o EU, ali koji zahteva jednoglasnost ostalih 26 zemalja.
Kaja Kalas, premijerka Estonije, priznala je "rastuću frustraciju" Orbanom i da se "priča o upotrebi člana 7", ali ne kao o "prvoj opciji".
Umesto toga, Mađari "imaju veće rizike koji su povezani sa ekonomijom. Potrebno im je da uvere evropske investitore da je Mađarska unutar ovog većeg evropskog tržišta. Dakle, ključ je negde u ekonomskom delu", zaključila je Kalas, insinuirajući da bi EU ovoga puta mogla da udari na mađarsku ekonomiju.
Belgijski premijer Aleksander De Kro među najvećim je optimistima, pa tako kaže da je uveren da će svih 27 država članica tokom današnjeg samita Evropskog saveta doći do kompromisa oko finansijske pomoći Ukrajini.
"Imamo samo jedan cilj i cilj je da dođemo do dogovora svih 27", rekao je De Kro novinarima po dolasku na samit.