EU je, od početka sukoba u Ukrajini, uvela brojne sankcije Rusiji uprkos neslaganju pojedinih članica. Jedna od njih je i Belgija koja pokušava da se bori protiv sankcija za ruske dijamante.
"Mir vredi više od dijamanata", poručio je predsednik Ukrajine Zelenski u obraćanju belgijskom parlamentu, ali je trgovina nastavljena, iako je ruska dijamantska kompanija "Alrosa" pod kontrolom ruske države.
Izvršni direktor "Alrose" Sergej Sergejevič Ivanov bio je jedan od prvih oligarha koje su SAD sankcionisale. Vašington ističe da je njegov otac Sergej Borisovič Ivanov, bivši ruski ministar odbrane, takođe pod sankcijama SAD, jedan od najbližih saveznika Vladimira Putina.
Štaviše, kompanija je finansirala borbenu podmornicu B-871 - pod nazivom "Alrosa" - navodi Evropska komisija. Podmornica je vraćena u more u junu, nakon višegodišnjeg opremanja, uključujući i krstareće rakete Kalibr, izvestila je u junu agencija TASS.
U septembru su zvaničnici EU naveli da je "Alrosino" finansiranje podmornice razlog da se kompanija stavi pod sankcije EU, piše "Gardijan". Ali kada je konačni nacrt odobren, "Alrosa" je nestala sa liste, što nije prvi put.
Poljska i baltičke države ponovo vrše pritisak da dijamanti budu uključeni u sledeći paket sankcija EU - deveti po redu – koji su visoki zvaničnici obećali pre kraja godine.
Sankcije na dijamante bi štetile samoj EU
Belgija, koja je zemlja u kojoj je sedište EU, ima ključnu ulogu u trgovini dijamantima, pa se u pregovorima o sankcijama uvek zalagala da dijamanti budu isključeni iz kaznenih mera, tvrdi bečki dnevnik "Kronen cajtung".
U Antverpenu, koji je još od 15. veka središte trgovine dragim kamenjem, nalazi se i "Svetski centar za dijamante", koji ima godišnji obrt od 37 milijardi evra.
Sirovi dijamanti koji se dopremaju u Belgiju dolaze iz Angole, Konga, Sijera Leonea, Južne Afrike, ali i Rusije, ističe Sigal Vancovski, vlasnica "Binson dajmonds" iz Antverpena. Ona je ukazala da se sirovi dijamanti dopremaju u Belgiju da bi bili polirani, zatim prerađeni u nakit ili nešto drugo i onda dalje prodavani.
Prema podacima Ministarstva finansija Rusije, ta zemlja je prošle godine izvezla više od 48,6 miliona karata sirovih dijamanata, što je najveći obim od 2007. Najvažnija tržišta za izvoz dijamanata iz Rusije su Ujedinjeni Arapski Emirati i Belgija.
Dekant ekonomskog fakulteta univerziteta u Antverpenu Koen Vandenbempt kaže da bi Evropa sankcijama na dijamante sama sebi nanela štetu. Prema njegovim rečima, obustava uvoza dijamanata iz Rusije bi dovela do gubitka industrije, koja bi se preselila u Dubai ili Mumbaj.
On je naglasio da bi, pošto se mnoge zemlje ne bi priključile bojkotu, bila pronađena druga tržišta.
Na drugoj strani, ekspert za sirovine Larisa Stanciu kazala je da bi zabrana uvoza ruskih dijamanata pogodila državnu kasu Rusije, jer od toga profitira država.
"Kronen cajtung" navodi da i američke sankcije imaju "rupe" kada su u pitanju dijamanti, jer u odluci o sankcijama stoji da, ako se dijamant u nekoj zemlji značajno izmeni, ta država može da se vodi kao zemlja porekla.
To znači da, ako bi se dijamanti iz Rusije obradili u Indiji, onda bi se Indija vodila kao zemlja porekla.