Broj žrtava šumskih požara koji nastavljaju da besne u centralnom Čileu povećan je na 51, a broj stradalih će verovatno rasti, saopštio je podsekretar unutrašnjih poslova Čilea Manuel Monsalve, prenosi RT na španskom.
Hitne službe nastoje da obuzdaju vatrenu stihiju koja preti i urbanim područjima.
Monsalve je izvestio da je, prema procenama Ministarstva za stanovanje i urbanizam, između 3.000 i 6.000 kuća zahvaćeno požarima.
Predsednik Čilea Gabrijel Borić rekao je da s obzirom na uslove tragedije, broj žrtava će se sigurno povećati tokom narednih nekoliko sati.
"Naš prioritet danas je da spasavamo živote. Dao sam instrukcije za raspoređivanje više vojnih jedinica u pogođenim područjima", kazao je Borić.
Ministarka unutrašnjih poslova Karolina Toha izjavila je da se zemlja suočava sa najgorom katastrofom od zemljotresa 2010. godine, kada je poginulo oko 500 ludi.
"Područje zahvaćeno požarima danas je mnogo manje nego prošle godine, (ali) sada se povećava površina ugrožena vatrom. Trenutno gore 92 šumska požara u centru i na jugu zemlje, gde su temperature ove nedelje bile neuobičajeno visoke", rekla je Toha.
Ona je dodala da je u dva požara u blizini gradova Kilpue i Vilje Alemane od petka, kada su izbili, izgorelo najmanje 8.000 hektara zemlje.
Prema njenim rečima, vlasti su najviše zabrinute zbog toga što se neki od aktivnih požara razvijaju veoma blizu urbanih sredina "sa veoma velikim potencijalom da ugroze ljude, kuće i druge objekte".
Kako je istakla, spasilački timovi se i dalje bore da dođu do naselja u Valparaisu, jednom od najteže pogođenih gradova, kao i da je 19 helikoptera i više od 450 vatrogasaca dovedeno u zonu da kontrolišu požar.
Predsednik Čilea Gabrijel Borić proglasio je vanrednu situaciju, a Nacionalna služba za prevenciju i reagovanje na katastrofe izdala je crveno upozorenje i zatražila evakuaciju šest opština, pet u blizini grada Vinja del Mar i jedne u Vilja Alemana.
Između petka i subote površina zahvaćena šumskim požarom povećala se 30.000 na 43.000 hektara.
Šumski požari nisu neuobičajeni u Čileu tokom letnjih meseci, a prošle godine je tokom rekordnog toplotnog talasa stradalo oko 27 ljudi i uništeno više od 400.000 hektara zemljišta.