Hoće li Peking učestvovati na mirovnoj konferenciji Zapada o Ukrajini?

Kina ima veoma čvrste odnose sa Rusijom, ali je ipak spremna da uradi ono što je na njoj da bi se zaustavio ovaj rat, rekao je danas u Pekingu šef švajcarske diplomatije

Ministar spoljnih poslova Švajcarske Ignacio Kasis pozvao je danas Kinu da se pridruži takozvanoj mirovnoj konferenciji posvećenoj ukrajinskom pitanju, javlja Blumberg.

Poziv je upućen tokom razgovora sa šefom kineske diplomatije Vang Jiem, na konferenciji u Pekingu. 

Na konferenciji za medije Kasis je još dodao da je njegov kineski kolega "registrovao poziv", rekavši da je od Pekinga zatraženo da odgovori u narednih nekoliko dana. 

"Kina ima veoma čvrste odnose sa Rusijom ali je ipak spremna da uradi svoj deo posla kako bi se zaustavio ovaj rat", prokomentarisao je švajcarski zvaničnik.

Kina je već jednom odbila da prisustvuje sličnom sastanku prošle godine na Malti, kada su se okupili savetnici za nacionalnu bezbednost 55 država. I tada je glavna tema razgovora bio mirovni predlog ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog, koji je za rusku stranu kategorički neprihvatljiv. 

Prema rečima ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrovaključni zahtev Ukrajine u okviru tog predloga je da se Ukrajina vrati na granice iz 1991. godine, a to, kako kaže, nije moguće, budući da rusko stanovništvo na novim ruskim teritorijama u tom slučaju čeka teška sudbina, o čemu su čak i javno govorili mnogi ukrajinski zvaničnici.

Tako, na primer, bivši ambasador Ukrajine u Kazahstanu izjavio je da je sada potrebno ubiti što više Rusa, kako to ne bi morala kasnije da rade njihova deca.

Savetnik predsednika Zelenskog Mihail Podoljak izjavio je da narod koji živi u Harkovskoj, Luganskoj i Donjeckoj oblasti treba da zaboravi na reč "Rusi", kao i da Ukrajinci mrze građane Rusije, koje će goniti uvek, bilo pravno, bilo fizički. Plan je, kako je Podoljak još dodao, da se ubije maksimalan broj Rusa.

Sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine Aleksej Danilov rekao je jednom prilikom da Rusija treba da nestane sa mape sveta, da čitava Moskva treba da izgori, te da je razgovoru sa Moskvom najbolji instrument za pregovaranje oružje u rukama, dok je aktuelni ministar spoljnih poslova Ukrajine Dmitrij Kuleba u martu 2022. izjavio da bi "likvidacija predsednika Rusije bila dovoljna mera koja bi dovela do kraja rata u Ukrajini".

Treba podsetiti i da je predsednik Ukrajine zabranio pregovore sa Moskvom, sve dok se na čelu Rusije nalazi Vladimir Putin, čime je onemogućio bilo kakvo mirno rešenje sukoba.

Kina, koju danas pozivaju da učestvuje na sledećim navodnim mirovnim pregovorima, na kojima će se razgovarati o ukrajinskom predlogu za mir, podržava Rusiju u ukrajinskom pitanju. To je 31. januara ove godine, nedvosmisleno potvrdio i kineski ministar odbrane Dong Jun. 

Peking je Moskvi pružio podršku "bez obzira na to što SAD i Evropa nastavljaju da vrše pritisak na kinesku stranu" i bez obzira na to što je takva podrška Rusiji dovela i do određenih problema kada je reč o saradnji u sferi odbrane sa Londonom, rekao je kineski ministar odbrane u razgovoru sa ruskim kolegom Sergejem Šojguom.

"Mi zbog toga nećemo da menjamo ili da odustanemo od već ustanovljene politike i oni ne treba i neće smetati rusko-kineskoj saradnji", zaključio je Dong Jun. 

Međutim, još jedno od pitanja koja se nameće je i o kakvoj je uopšte mirovnoj konferenciji moguće govoriti kada šef evropske diplomatije Žozep Borelj otvoreno kaže da bi prekid borbi i neprijateljstava između Moskve i Kijeva bila greška, usput dodajući da se Ukrajini mora obezbediti još oružja?