Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko izjavio je da će se Belorusija fokusirati na vojnu i tehničku saradnju kao predsedavajuća Organizacije ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB).
"Vojno-tehnička saradnja je suština ODKB-a, koji je zapravo iz tog razloga osnovan pre nekih 20 godina", rekao je Lukašenko, prenela je agencija TASS.
Planirano je, kako je naveo, da se posebna pažnja posveti pojednostavljenoj proceduri za tranzit kontingenata sa naoružanjem i vojnom opremom preko teritorija država članica.
"Efikasnost u prebacivanju trupa ključ je uspeha bilo koje vojne ili mirovne operacije", naglasio je Lukašenko, a prenele "RIA Novosti"
On je takođe rekao da u cilju efikasnog odgovora na širok spektar kriznih situacija koje nastaju u oblasti organizacije, Minsk, tokom svog predsedavanja ODKB-om 2023. godine, namerava da koncentriše napore na poboljšanje regulatornog okvira organizacije sa nacionalnim aktima.
"To bi trebalo da obezbedi brzo donošenje odluka o upotrebi snaga i sredstava kolektivne bezbednosti", objasnio je Lukašenko.
Lukašenko je izjavio da će Belorusija pokrenuti strateški dijalog između ODKB i Kine.
"Kao predsedavajuća, Belorusija namerava da inicira strateški dijalog na relaciji ODKB - Kina, a možda čak bude razgovora i sa Indijom", rekao je Lukašenko danas na proširenoj sednici Saveta ODKB.
Prema njegovim rečima, pozicija ODKB-a na međunarodnoj sceni biće potkrepljena širenjem partnerskih veza sa globalnim akterima, kao što je Kina.
Beloruski predsednik je istakao da su ciljevi Minska "da poboljša koherentnost, da smanji tenzije i da razreši kontradikcije između zemalja kako bi se konsolidovala organizacija i obezbedila bezbednost i stabilnost u zoni njene odgovornosti".
"Bolja koherentnost unutar ODKB biće jedan od prioriteta za Belorusiju nakon što ona preuzme predsedavanje ovim međunarodnim savezom", rekao je Lukašenko.
Organizacija ugovora o kolektivnoj bezbednosti je međunarodna organizacija bazirana na vojnoj i bezbednosnoj saradnji, a članice su post-sovjetske zemlje Rusija, Belorusija, Kazahstan, Jermenija, Kirgistan i Tadžikistan, a Srbija je uz Avganistan zemlja posmatrač.