Jejl se izvinio zbog uloge u robovlasništvu

Iako čuveni američki univerzitet nije posedovao robove, njegovi "puritanski osnivači" jesu, pokazalo je istraživanje koje je sprovela ova visokoškolska ustanova

Univerzitet Jejl objavio je javno izvinjenje zbog svoje povezanosti sa robovlasništvom nakon nekoliko godina istraživanja mogućih veza sa trgovinom robljem.

"Danas, u ime Univerziteta Jejl, prepoznajemo istorijsku ulogu našeg univerziteta i povezanost sa robovlasništvom, kao i rad, iskustva i doprinos porobljenih ljudi istoriji našeg univerziteta, i izvinjavamo se zbog načina na koji su vođe Jejla, tokom naše rane istorije, učestvovali u robovlasništvu", navodi se u saopštenju američke obrazovne institucije, a prenosi Rojters.

Poslednjih godina sve veći broj institucija se zvanično izvinio za svoju istorijsku ulogu u transatlantskoj trgovini robljem. Želja za suočavanjem sa rasističkim nasleđem u SAD dobila je zamah 2020. godine nakon smrti Džordža Flojda, crnca kojeg je ubio policajac iz Mineapolisa, navodi ova agencija.

Od oktobra 2020, članovi istraživačkog projekta "Jejl i robovlasništvo" sproveli su istraživanje veza sa robovlasništvom na Univerzitetu u Nju Hejvenu, u Konektikatu i objavili svoje nalaze.

"Iako nije bilo poznatih podataka o tome da je Univerzitet Jejl posedovao robove, mnogi puritanski osnivači Jejla posedovali su porobljene ljude, kao i značajan broj ranih lidera univerziteta i drugih istaknutih članova univerzitetske zajednice. Tokom istraživačkog projekta identifikovano je više od 200 ovih porobljenih ljudi", navodi se u saopštenju.

Kako se dodaje, "priznanje i izvinjenje za ovu istoriju samo su deo puta napred".