Poljoprivrednici se digli na protest i u Češkoj, premijer ih optužuje da su "pristalice Rusije"

Poljoprivrednici tvrde da im predlozi Brisela otežavaju poslovanje, čineći njihove proizvode skupljim i manje konkurentnim, posebno u poređenju sa uvoznom robom iz zemalja van EU, poput one koja dolazi iz Ukrajine

Češki premijer Petr Fijala izjavio je da su farmeri koji protestuju protiv poljoprivredne politike EU, ekoloških zahteva i visokih cena energije "pristalice Rusije".

U ponedeljak je stotine traktora blokiralo delove Praga i poremetilo saobraćaj ispred Ministarstva poljoprivrede, a njihovi vlasnici pozvali na odbijanje tzv. Zelenog plana EU, koji predviđa ograničenja za upotrebu određenih hemikalija koje se koriste u poljoprivredi, ali i emisije gasova staklene bašte.

Poljoprivrednici tvrde da im predlozi Brisela otežavaju poslovanje, čineći njihove proizvode skupljim i manje konkurentnim, posebno u poređenju sa uvoznom robom iz zemalja van EU, poput one koja dolazi iz Ukrajine.

"Demonstracije organizuju oni koji, na primer, ne kriju podršku Kremlju i teže drugim ciljevima osim interesa farmera", napisao je Fijala na Iksu (nekadašnji Tviter) i dodao da će se češka vlada baviti samo onima koji "stvarno predstavljaju poljoprivrednike", sa kojima će razgovarati "o tome šta je potrebno našoj poljoprivredi".

On je takođe napomenuo da proteste u ponedeljak u Pragu nisu organizovale najveće organizacije čeških poljoprivrednika, kao što su Agrarna komora, Poljoprivredna unija i Udruženje za privatnu poljoprivredu.

Ove tri grupe su najavile da će održati odvojene demonstracije protiv zelene politike EU u četvrtak, zajedno sa udruženjima poljoprivrednika iz drugih zemalja članica EU.

Agrarna komora je saopštila da će poljoprivrednici svoje traktore i drugu mehanizaciju u konvojima voditi do češke granice, ali su istakli da će demonstracije biti simbolične i da neće ometati funkcionisanje granice.

Poljoprivrednici mesecima održavaju proteste u velikom broju zemalja članica, uključujući Poljsku, Francusku, Španiju, Italiju, Belgiju, Mađarsku, Bugarsku, Letoniju i Sloveniju.

Demonstranti traže veću državnu pomoć za poljoprivredni sektor, manje birokratije iz Brisela, kao i strožu kontrolu uvoza iz zemalja koje nisu članice EU.