Svet

"Blumberg": Rat poslednjih naslednika bankarskog klana Rotšild

Švajcarska "Edmond de Rotšild" i francuska "Rotšild end kompani" postaju sve veći konkurenti jedna drugoj, i spajanje ove dve banke trenutno deluje malo verovatno, iako stručnjaci smatraju da bi to bio najbolji potez
"Blumberg": Rat poslednjih naslednika bankarskog klana RotšildGetty © Gari Garaialde/Getty Images

Dve preostale banke proistekle iz bankarskog klana Rotšild postaju sve veći konkurenti jedna drugoj, pošto obe pokušavaju da iskoriste svoje čuveno ime i ciljaju na iste klijente, piše "Blumberg", na osnovu razgovora sa više od 20 bivših i aktuelnih zvaničnika obe banke.

Povrh toga, američki medij navodi da klijenti švajcarske i francuske banke sve češće mešaju ove dve ustanove, obraćajući se jednoj iako zapravo posluju sa drugom.

Stručnjaci kažu da bi najbolje rešenje za trenutnu situaciju bilo spojiti švajcarsku banku "Edmond de Rotšild" i njenu francusku suparnicu "Rotšild end kompani", pogotovo što su, kako "Blumberg" piše, obe "sitna riba" za bankarske gigante poput "Morgan Stenlija" ili "UBS grupe".

Dok je francuska banka, koju predvodi Aleksandar de Rotšild, u više navrata otvoreno predlagala spajanje, Arijen de Rotšild, šefica banke "Edmond de Rotšild", je to svaki put odbijala, rekavši u prošlogodišnjem intervjuu za francuski "Maten" da želi da se osigura da njene ćerke naslede firmu.

Iako manja, francuska grana se krajem 2022. približila švajcarskoj ustanovi po pitanju obima imovine kojom rukovodi, dok neki bankari kažu da "Edmond de Rotšild" stagnira u proteklim godinama i da pati od "nedostatka vizije".

Arijen de Rotšild, udovica Benjamina, sina Edmonda de Rotšilda po kojem banka nosi ime, i koju je muž proizveo u zamenika direktora 2009. godine, negirala je ove optužbe i obećala da će njena banka izneti dobre rezultate za 2023. godinu.

Pojedini visoki zvaničnici švajcarske banke smatraju da Arijen posvećuje više pažnje sekundarnim biznisima švajcarske ustanove nego bankarstvu, dok je nedavno postala predmet kritika kada je u januaru otkriveno da je imala više od 10 sastanka sa pedofilom-milijarderom Džefrijem Epstinom, sa kojim je razgovarala o poslovnim potezima, zaposlenima i drugim pitanjima.

Banka je tvrdila da Arijen nije znala za Epstinovu trgovinu ljudima i da je bila šokirana kad je za to saznala.

Ko će kome ako ne svoj svome

Antagonizam između dve grane seže još iz vremena Edmonda de Rotšilda, koji je bio predmet zavisti zbog svoje umešnosti pridobijanja bogatih klijenata, dok je francuska grana bila uvređena nezainteresovanošću njegovog sina Benjamina za porodični posao.

U skorije vreme, francuska grana je počela da gazi po žuljevima švajcarske banke kada je 2022. godine otvorila filijalu u Tel Avivu, inače "domaćem terenu" Edmonda de Rotšilda, da bi zatim nastavila da čini isto u Italiji, Luksemburgu i Ujedinjenom Kraljevstvu.

Sa druge strane, banka "Edmond de Rotšild" sa Arijen na čelu je 2015. godine tužila je francusku banku zbog upotrebe imena Rotšild, a u sporu koji je završen 2018. godine određeni su tačni uslovi za korišćenje ovog imena.

Francusku filijalu osnovao je u ranom XIX veku jedan od sinova Majera Amšela Rotšilda, začetnika bankarske dinastije koja je, kako navodi američki medij, "finansirala ratove i oblikovala ekonomsku i političku istoriju" Evrope.

Među njenim zaposlenima našla su se i dva francuska predsednika - Žorž Pompidu i Emanuel Makron.

Švajcarsku banku je 1953. godine osnovao Edmond, koji inače potiče iz francuske grane bankarskog klana. "Edmond de Rotšild" je u posleratnom periodu "pomagala veoma bogatim ljudima da premeste svoju ušteđevinu u dobu kada je bankarstvo u Švajcarskoj bilo manje regulisano i netransparentno, praktično ih štiteći od visokih poreza", piše "Blumberg".

image