Vlada Velike Britanije uputila je poziv Nemačkoj da obezbedi "taurus" rakete dugog dometa vladi u Kijevu, jer je London ranije negodovao na komentare nemačkog kancelara Olafa Šolca o britanskim aktivnostima u Ukrajini.
Britanski ministri i visoki zvaničnici su u više navrata jasno stavili do znanja Nemačkoj da su Ukrajini preko potrebne rakete "taurus", za Blumberg tvrde ljudi upoznati sa ovim pitanjem.
Velika Britanija je ponudila rešenje koje bi prevazišlo otpor Berlina da ih pošalje, navodeći Sporazum o zameni, prema kojem bi Britanija isporučila Kijevu više vlastitih projektila "storm šedou", a Nemačka bi potom obnovila britanske zalihe zamenskim projektilima dugog dometa.
Jedan britanski zvaničnik je čak otišao i korak dalje, komentarišući da Nemačka treba da prestane da traži izgovore.
"Šolcovo ponašanje je pokazalo da je, što se tiče bezbednosti Evrope, on pogrešan čovek, na pogrešnom poslu, u pogrešno vreme", rekao je bivši ministar odbrane Ben Volas za list "Ivning standard".
Šolc je ove nedelje odbacio slanje "taurus" projektila Ukrajini, tvrdeći da bi to uvuklo Nemačku u strašan rat sa Rusijom.
On je građanima u Drezdenu u četvrtak dao svoje obrazloženje "da Nemačka ne može da Ukrajini da oružje dometa od 500 km (310 milja) koje bi, ako se koristi nepravilno, moglo da dosegne metu u Moskvi".
"Moramo da budemo sigurni da znamo gde će sleteti", rekao je Šolc i dodao da bi jedini način da se uradi bio da nemačke trupe pomognu u kontroli izbora ciljeva, kako to već rade Britanci i Francuzi.
Te primedbe su neki britanski zakonodavci videli kao način da Šolc javno komentariše poverljive aktivnosti britanskih vojnika u Ukrajini.
"Šolcovi komentari su pogrešni, neodgovorni i šamar su saveznicima", rekla je Ališa Kerns, predsednica britanskog komiteta za spoljne poslove, u objavi na društvenoj mreži Iks.
Bundestag je u februaru odbacio zahtev opozicionih demohrišćana za isporuku krstarećih raketa "taurus" Ukrajini, ali je odobrio predlog vladajućih stranaka o slanju oružja dugog dometa.
Predlog opozicije je odbačen većinom glasova vladajuće socijaldemokratsko-zeleno-liberalne koalicije, dok su za predlog o oružju dugog dometa glasala 383 poslanika, a 284 su bila protiv.