Svet

Veštačka inteligencija pronašla pripadnicu RAF-a za 30 minuta: Nemačkoj policiji trebalo 30 godina

Program koristi veštačku inteligenciju da pronađe veze između različitih fotografija na internetu i tako prati ljude na različitim slikama, a ako je fotografija javno dostupna, "PimEyes" može da je čita i analizira
Veštačka inteligencija pronašla pripadnicu RAF-a za 30 minuta: Nemačkoj policiji trebalo 30 godina© Xavi Torrent / Contributor

Danijela Klete (65), nekadašnja pripadnica tzv. treće generacije "Frakcije Crvene armije" (RAF), za kojom se tragalo punih 30 godina, uhapšena je prošlog ponedeljka, 26. februara, u Berlinu.

U njenom stanu pronađena je i municija, a u lociranju teroriste pomogao je istraživač u globalnoj mreži "Bellingcat" sa sedištem u Amsterdamu, Majkl Kolborn.

On vodi projekat o desničarskim ekstremistima u Evropi, i u tu svrhu koristi pretragu, odnosnu veštačku inteligenciju koja koji poredi lice na fotografiji s fotografijama na internetu, pre svega na društvenim mrežama.

"Ceo proces je trajao oko 30 minuta. Dakle, od potrage za licem Danijele Klete, do teze da su fotografije starije žene snimljene u jednom brazilskom kulturnom centru najverovatnije fotografije Danijele Klete", kaže Kolborn, prenosi "Dojče vele".

Da bi bio siguran, rezultate je proverio uz pomoć još jednog programa.

"Prema softveru, na obe slike bila je ista osoba. Smatrao sam da je rezultat verovatan i to sam rekao novinarima podkasta 'Legion'. Preporučio sam im da prate taj trag", rekao je Kolborn.

Jedan od programa koje je Kolborn koristio zove se "PimEyes". Svima je dostupan, a on ga je, kaže, platio samo 30 evra. Program koristi veštačku inteligenciju da pronađe veze između različitih fotografija na internetu i tako prati ljude na različitim slikama. Ako je fotografija javno dostupna, "PimEyes" može da je čita i analizira.

Taj startap je osnovan 2017. u Poljskoj, a danas je u vlasništvu jedne kompanije iz Dubaija. Zbog svoje netransparentne poslovne prakse i kontroverznog postupanja po pitanju zaštite podataka, "PimEyes" je više puta kritikovan, a protiv kompanije je u Baden-Virtembergu krajem 2022. čak pokrenut i krivični postupak.

Ovo nije prvi put da upotreba softvera za prepoznavanje lica dospeva na naslovne strane, o čemu je i "Dojče vele" više puta izveštavao u poslednjih nekoliko godina, a ticalo se, između ostalog, i Srbije.

Poslednji slučaj je iz jeseni prošle godine, kada je jedan nalog na Tiktoku privukao pažnju nakon što je snimke sa koncerata Tejlor Svift ubacio u takav program i identifikovao ko su bili posetioci koncerta. To su gledali milioni korisnika te mreže.

Postavlja se pitanje kako je Majkl Kolborn, čovek koji čak i ne zna nemački jezik, mogao za pola sata da pronađe traženo lice, a nemačka policija nije uspela za 30 godina? 

Danijela Berens, ministarka unutrašnjih poslova Donje Saksonije, rekla je da programe koje su koristili novinari i istraživači, policija sme da koristi samo u ograničenoj meri ili pod posebnim uslovima.

Ona pritom naglašava da je policija samostalno ušla u trag Danijeli Klete, a da "uspeh potrage nema nikakve veze s istraživanjem podkasta".

"Već dugo se zalažem da našim bezbednosnim organima obezbedimo modernije metode nadzora, omogućimo upotrebu veštačke inteligencije i naoružamo je ovlašćenjima koja su kompatibilna s vladavinom zakona i slobodnim društvenim poretkom", rekla je Berensova za "Tagesšpigel".

Istraživač Mihael Kolburn smatra da je u svakom slučaju neophodna društvena debata o tome da li i kako koristiti takve programe.

"Mislim da organi za sprovođenje zakona ne bi trebalo da postavljaju kamere u stilu Orvelove '1984' i da svuda koriste softver za prepoznavanje lica. To bi bilo strašno. Ali, mislim da policija treba bolje da se upozna s digitalnim tehnologijama", naveo je Kolburn.

image