Nove optužbe za albanskog lobistu: Bob Menendez ometa pravdu

Američki senator se žestoko protivio formiranju Zajednice srpskih opština, tvrdeći da je to "recept za katastrofu", a taj stav je izneo na skupu koji je organizovala Albansko-američka građanska liga u SAD

Američki senator Bob Menendez, koga tužilaštvo u Njujorku, pored optužnica za primanje mita i zloupotrebu uticaja, sada tereti i za ometanje pravde, u srpskoj javnosti poznat je kao albanski lobista koji je tražio od administracije u Vašingtonu da izvrši pritisak na Srbiju kako bi priznala nezavisnost tzv. Kosova.

Posle hapšenja prošle jeseni, Menendez (70), demokrata iz države Nju Džerzi, bio je primoran da se odrekne predsedavanja Spoljnopolitičkom odboru Senata, mada je rekao da neće podneti ostavku kao senator.

On se tokom svoje karijere "proslavio" izjavama da je ponosan što su SAD 2008. godine među prvima priznale nezavisnost tzv. Kosova i, štaviše, tražio da američka administracija posveti više pažnje Albancima u tzv. "preševskoj dolini".

Početkom 2020. godine, našao se među potpisnicima pisma šefova spoljnopolitičkih odbora parlamenata SAD, Velike Britanije i Evropske unije, koje je potpisalo više od 50 parlamentaraca, a u kojem su oni od svojih vlada tražili "kritičniji odnos" prema Srbiji i predsedniku Aleksandru Vučiću jer, kako oni tvrde, politika Beograda "neće biti funkcionalna za Balkan".

On lično je, zajedno sa kongresmenom Eliotom Engelom, najpoznatijim albanskim lobistom, takvo pismo uputio tadašnjem državnom sekretaru Majku Pompeu.

Menendez se žestoko protivio formiranju Zajednice srpskih opština, tvrdeći da je to "recept za katastrofu", a taj stav je izneo na skupu koji je organizovala Albansko-američka građanska liga u SAD.

Iako su američki mediji pažnju uglavnom posvetili novcu koji je kao mito Menendez dobijao od Katara i Egipta, što se sve, navodno, odvijalo preko kompanije za halal hranu "IS EG Halal", otkrilo se, međutim, da je on bio povezan i sa "trećom nacijom u čije unutrašnje i međunarodne intrige se mešao - Albanijom".

Ispostavilo se da je Menendez bio u bliskim poslovnim vezama sa Gazmendom Litom, zvanim Gas, rođenim bratom političara iz Albanske demokratske partije, koji je osuđen za vođenje kockarnica albanske mafije u SAD.

Tokom trajanja navodne šeme podmićivanja, Menendez je bio u koordinaciji sa albansko-američkom grupom u koju je Lita bio uključen, sastajao se sa Gazmendovim bratom, Korabom Litom, članom Albanske demokratske partije koji je u to vreme bio član parlamenta Albanije i sa njim dogovarao zvanične izjave, navodi "Dejli bist".

Kako, takođe, pišu, Lita i članovi njegove porodice u SAD dali su značajne donacije Menendezovoj izbornoj kampanji u poslednjih deceniju i po, pri čemu su mnoge od tih donacija prošle kroz Albansko-američki komitet za politička pitanja.

U pitanju je deo neprofitne Albansko-američke građanske lige, na čijem čelu su bivši kongresmen iz Njujorka Džo Diogardi i njegova supruga Širli Klojs.

U pismu sudiji u vezi sa aferom sa kladionicama i albanskom mafijom, Diogardi je naveo da je centralna svrha organizacije lobiranje među zvaničnicima američke vlade o pitanjima koja su relevantna za etničke Albance koji žive u jugoistočnoj Evropi, a pre svega po pitanju Kosova i Metohije.

Liga je tako tražila "saslušanje zbog odbijanja Srbije da prizna nezavisnost Kosova, i o naporima SAD da ubede više saveznika da priznaju kosovsku nezavisnost".

Tako je, piše "Dejli bist", početkom 2020. godine Menendez počeo više da se oglašava po pitanju tzv. Kosova.

On je 2020. ugostio predsednicu i premijera privremenih prištinskih institucija Vjosu Osmani i Aljbina Kurtija, a na jesen se ponovo obratio albanskoj lobi grupi, nakon čega ga je Klojs pohvalila zbog "njegovih čvrstih stavova o albanskim prioritetima na Balkanu".