Američki predsednik Džozef Bajden je u četvrtak uveče održao govor o stanju nacije u Kongresu, ali je taj govor, pred izvesni revanš sa Donaldom Trampom, iskoristio za početak izborne kampanje, piše "Global tajms".
Prema nedavnom istraživanju "En-Bi-Si njuza", Bajden trenutno ima izuzetno nizak rejtingom od samo 37 odsto. To je niže od rejtinga svih njegovih prethodnika: Trampa 2020. (46 odsto), Baraka Obame 2012. (48 odsto), Džordža Buša 2004. (54 odsto) i Bila Klintona 1996. (46 odsto).
Bajden je tačno 13 puta pomenuo svog "prethodnika", ali ne pominjući njegovo ime. Međutim, Tramp je bio centralna tema njegovog govora.
"Njegovo obraćanje o stanju nacije može se oceniti jedino kao veoma loše obraćanje", smatra profesor na Kineskom univerzitetu za spoljne poslove Li Haidong. "Umesto da govori o tome kako SAD učiniti zdravijim i stabilnijim, on je želeo da započne izbornu trku. To nije u skladu sa govorom o stanju nacije u Kongresu."
Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Mao Ning izjavio je u petak: "Kina je oduvek verovala da odnosi Kine i SAD nisu igra u kojoj će neko sve dobiti, a neko sve izgubiti. Protivimo se napadima i pokušajima diskreditacije Kine. Pod zastavom konkurencije SAD ograničavaju legitimno pravo na razvoj Kine."
Portparol je naglasio da je Kina u odnosima sa SAD uvek postupala u skladu sa principima međusobnog poštovanja, miroljubivog suživota i saradnje od koje svi imaju koristi.
Bajdenov govor o stanju nacije trajao je oko sat vremena, usredsređujući se na američku demokratiju, ekonomiju, sukob u Ukrajini, izraelsko-palestinski konflikt, abortus, imigraciju i pitanje granica.
Domaća ekonomska pitanja bila su u fokusu Bajdenovog obraćanja, pri čemu je on nastojao da istakne svoja dostignuća i omalovaži ekonomski razvoj Kine.
"Već godinama sve što slušam je da je Kina u usponu a da Amerika nazaduje", rekao je Bajden. "Kina je nazadovala, Amerika se ponovo uzdiže. Imamo najbolju ekonomiju na svetu", rekao je Bajden.
"Mi (SAD) smo u jačoj poziciji i pobedićemo u nadmetanju za 21. vek Kinu i bilo koga drugog", rekao je.
Kineski stručnjaci su osporili njegovo hvalisanje.
Kako smatra naučni saradnik u Kineskoj akademiji društvenih nauka Lu Sijang, SAD su tokom 2023. godine zabeležile rast BDP-a od 2,5 odsto, ali ova naizgled impozantna brojka prikriva nagli pad investicija. To pokazuje, kako navodi, da oni koji kontrolišu kapital u SAD nisu optimisti u pogledu američkog privrednog rasta.
"Umesto da se bori sa Kinom, Bajden treba da obrati pažnju na sopstvenu javnost. Volstrit i Silicijumska dolina su iskoristili prednosti ekonomskog rasta u SAD, ali je veliki deo populacije ostao marginalizovan", smatra Lu.
"Američka ekonomija ne treba da se ocenjuje kroz poređenja sa Kinom, već zadovoljstvom ili nezadovoljstvom sopstvenog naroda", dodao je.
Kako je zaključio Lu, Kina će nastaviti da se otvara prema spoljnom svetu i ostaće posvećena stabilnom rastu u otvorenom okruženju.