SAD i Japan planiraju reformu i jačanje svog bezbednosnog saveza

Predsednik SAD Džozef Bajden i japanski premijer Fumio Kišida predstaviće plan u Beloj kući 10. aprila

SAD i Japan planiraju obimnu reformu svog Sporazuma o međusobnoj odbrani iz 1960. godine, kako bi se suprotstavili onome što smatraju kineskom pretnjom, piše "Fajnenšel tajms".

Svoju nameru da reformišu američku vojnu komandu i ojačaju operativno planiranje i intenziviraju vežbe armija dveju zemalja, predsednik Džozef Bajden i Fumio Kišida objaviće tokom susreta 10. aprila u Beloj kući, reklo je "Fajnenšel tajmsu" pet izvora.

Prema pisanju lista, dva saveznika nameravaju da ojačaju svoje bezbednosne veze da bi se suprotstavili rastućoj pretnji Kine, što zahteva prisniju saradnju i planiranje dveju vojski, posebno u odnosu na krize kakva bi mogla biti sukob na Tajvanu.

I dok Bajden i Kišida najavljuju jačanje američko-japanskog saveza, važno je naglasiti da će se sastanak dogoditi nekoliko nedelja nakon što je američki predsednik izrazio protivljenje o ideji da japanska kompanija "Nipon stil" kupi "Ju-Es stil". Ovaj potez osmišljen je sa namerom da poveća podršku sindikata pre novembarskih izbora, ali je doveo do slabljenja inače jakog saveza.

Japan je u poslednjih nekoliko godina drastično povećao svoje odbrambene sposobnosti, trošeći mnogo više na odbranu, uključujući i izdvajanje sredstava za kupovinu američkih krstarećih raketa "tomahavk". Japanska vojska takođe planira uspostavljanje "Zajedničke operativne komande" naredne godine, kako bi poboljšala koordinaciju između ogranaka sopstvenih snaga.

Ipak, koordinacija između saveznika je otežana jer su se Snage SAD u Japanu malo promenile u odnosu na dane kada su američka i japanska vojska radile veoma malo, i nema dovoljno ovlašćenja za komandu i kontrolu. Stoga Japan mora više da se bavi američkom Indo-pacifičkom komandom na Havajima, koja se nalazi u vremenskoj zoni 19 sati iza Tokija i na oko 6.200 km udaljenosti.