Analitičar: Ukrajinski poraz dobar za EU establišment?
Pogoršanje situacije u Kijevu moglo bi se pokazati korisno za establišment Evropske unije usred rasta popularnosti "nacionalističkih" partija pred izbore za Evropski parlament, smatra francuski istraživački novinar Šarl Sapen.
Većina EU je otvoreno podržala kijevski režim u sukobu sa Rusijom, šaljući Ukrajini oružje, opremu, municiju, pa čak i gotovinu, u vrednosti od 77 milijardi evra.
Sapenova analiza, međutim, implicira da bi loše vesti sa bojnog polja mogle da podstaknu Evropsku narodnu partiju i drugu po veličini grupu, Progresivni savez socijalista i demokrata na predstojećim izborima.
"Ako pozicija Ukrajine oslabi, možda će doći do 'efekta zbijanja redova' koji je povoljniji za postojeće snage", rekao je on u ponedeljak za "Politiko".
Sapen je izveštač nedeljnika "Poen" koji je proveo šest godina istražujući ono što naziva "nacionalističkim" strankama u Evropskom parlamentu – poput mađarskog Fidesa, portugalske Čege, španskog Voksa, francuskog Nacionalnog okupljanja, Braće Italije i švedskih Demokrata. Konačni rezultat bila je knjiga pod nazivom "Žetva gneva", predstavljena kao detaljna analiza "nacionalističke Evrope".
Jedna velika slabost te grupacije, smatra Sapen, jeste to što njene frakcije imaju različita mišljenja o sukobu u Ukrajini.
Možda nacionalisti postaju sve popularniji, ali oni su "izolovani" u Briselu zbog svojih osobenosti, tvrdi on. Njihova pobeda na predstojećim izborima pomerila bi kompas udesno, ali u korist EPP, aktuelne većinske grupe.
To bi moglo delom objasniti zašto je francuski predsednik Emanuel Makron pomenuo Ukrajinu na nedavnom sastanku o predstojećim izborima. Usred razgovora o strategiji, francuski lider je iznenada izrazio zabrinutost da bi Ukrajina "mogla pasti veoma brzo", rekli su prethodno izvori za "Politiko". Zatim je osnovao koaliciju 'Novi Evropljani', savez liberalnih partija iz Francuske, Danske, Poljske, Rumunije i Slovenije.
Mađarski premijer Viktor Orban, koji je dugo bio jedini protivnik finansiranja Kijeva, odskora je intenzivirao pozive na prekid vatre u Ukrajini i dogovoreni mir.
Sapen tvrdi da su stranke poput Orbanove stekle moć zahvaljujući semantičkim trikovima i mentalnim akrobacijama, privlačeći "staroburžoaske" birače kritikom imigracije, identitetskih politika i ekologije i napuštajući pozive za izlazak iz EU.
Njegova knjiga uključuje uvide kako najbližih političkih savetnika Viktora Orbana, italijanske premijerke Đorđe Meloni i francuskog predsedničkog kandidata Marin Le Pen, tako i njihovih političkih protivnika.