"Putinovi pomoćnici": Koje nemačke kompanije učestvuju u obnovi Marijupolja

Nekoliko nemačkih kompanija učestvuje u obnovi ruskog grada, što je šokiralo Nemce koji su ih nazvali "Putinovim pomoćnicima"

Nakon što su ruske snage oslobodile Marijupolj, počela je obnova grada na Azovskom moru. Gradilišta su nikla po celom gradu, a stambeni blokovi izgrađeni od nule.

U obnovi grada učestvuju i nemačke kompanije, uključujući i firmu "Knauf" koja je svetski lider u proizvodnji gipsa i koja već duže vreme posluje u Rusiji, pokazalo je istraživanje političkog magazina "ARD Monitor".

List "Tagesšau" podseća da je osnivač kompanije, Nikolas Knauf bio počasni konzul više od dve decenije, a njegova firma zapošljava 4.000 ljudi u Rusiji i zarađuje milijarde.

U izjavi za "Monitor", iz kompanije navode da proizvode u Rusiji "isključivo za rusko tržište" i da poštuju sve mere EU. Kako građevinski materijal nije "pokriven" sankcijama EU, nemačka kompanija ne radi ništa nezakonito, ali "stručnjak za sankcije" Viktor Vinkler naglašava da je to "nebitno".

Čak i ako građevinski materijal nije u osnovi pokriven pravilima EU o sankcijama, kompanije moraju biti u stanju da "efikasno isključe da postoji vojna veza, bilo kakva vojna veza sa onim što isporučuju. Ovo ne mora nužno da bude ratni čin u užem smislu. Ali dovoljno je i da vojska, i ruska vojna dejstva, imaju indirektnu korist od onoga što rade", objasnio je ekspert.

On tvrdi da je "Knauf" svojim materijalom učestvovao u izgradnji stambene zgrade u saradnji sa ruskim Minnistarstvom odbrane što je "dokaz" navodnog "vojnog odnosa" nemačke kompanije i Moskve.

Poslovanje "Knaufa" osudio je i predsednik Spoljnopolitičkog odbora Bundestaga Roderih Kizeveter koji je rekao da se kompanija stavila "u službu rata koji je prekršio međunarodno pravo" i da je "zacementirala rusku moć na okupiranim teritorijama".

Iako su se nemački mediji i političari obrušili na "Knauf", optuživši firmu da je "Putinov pomoćnik", u Marijupolju radi i firma "VKB sistems" koja oprema fabrike za proizvodnju betonskih blokova i čiji je glavni akcionar ruski biznismen Viktor Konstantinovič Budarin koji, inače, nije stavljen na EU listu sankcionisanih lica. I VBK se našao na udaru kritika, ali mnogo manje nego svetski poznati "Knauf".