NR Kina će pokušati da ometa izbore u SAD, Južnoj Koreji i Indiji koji se održavaju ove godine uz pomoć sadržaja koje stvara veštačka inteligencija, nakon sličnih akcija tokom izbora na Tajvanu u januaru ove godine, tvrde u "Majkrosoftu".
Američki tehnološki gigant očekuje da će kineske sajber grupe izvesti napade tokom značajnih izbora u 2024. godini, kao i da će u njih biti uključena i Severna Koreja, navodi se u izveštaju koji je objavljen u petak, 5. aprila, prenosi "Gardijan".
"Dok narod u Indiji, Južnoj Koreji i Sjedinjenim Državama bude izlazio na birališta, verovatno ćemo videti kineske sajber agente, i u izvesnoj meri severnokorejske sajber agente, kako pokušavaju da utiču na te izbore", piše u izveštaju.
U "Majkrosoftu" tvrde da će Kina "u najmanju ruku" na društvenim mrežama širiti sadržaje koje je napravila veštačka inteligencija i koji "zastupaju njihove pozicije na tim izborima".
"Iako je uticaj takvog sadržaja na publiku i dalje nizak, kinesko eksperimentisanje sa širenjem mimova, video-zapisa i zvuka će se nastaviti – i moglo bi se pokazati efikasnim u budućnosti", tvrde u "Majkrosoftu".
Oni tvrde da je Kina već pokušala da sprovede "kampanju širenja dezinformacija" tokom predsedničkih izbora na Tajvanu u januaru, kao i da je to "prvi put da su državni entiteti koristili veštačku inteligenciju kako bi uticali na izbore".
Te akcije navodno je sprovodila grupa "Storm 1376", poznata i pod nazivima "Spamuflaž" ili "Dragonbridž", koja je podelila lažni snimak Terija Goua, kandidata koji se povukao iz predsedničke trke u novembru, u kom on podržava drugog kandidata.
U "Majkrosoftu" tvrde da je snimak "verovatno napravila veštačka inteligencija", a Jutjub ga je uklonio pre nego što ga je video veliki broj korisnika, navodi "Gardijan".
Kineske grupe su navodno delile i mimove u kojima se Vilijam Laj, tajvanski suverenista i protivnik Kine koji je na kraju pobedio na izborima, optužuje za zloupotrebu državnik fondova. Na internetu su se pojavili i snimci koje je napravila veštačka inteligencija na kojima se vide TV voditelji koji "otkrivaju" neosnovane tvrdnje o Lajovom privatnom životu, uključujući i da to da ima vanbračnu decu.
U izveštaju "Majkrosofta" se tvrdi da su ti voditelji generisani uz pomoć programa "KapKut", koji je razvila kineska kompanija "BajtDens", u čijem vlasništvu se nalazi i TikTok.
Predstavnici tog američkog giganta tvrde da kineski agenti pokušavaju da utiču i na izbore u SAD, kao i da to rade tako što na društvenim mrežama započinju diskusije o "pitanjima koja stvaraju podele".
Kineski agenti navodno pokušavaju i da bolje razumeju podele koje postoje među američkim glasačima.
Jedna objava na platformi Iks odnosila se na predlog zakona u SAD od 118 milijardi dolara, koji kombinuje 20 milijardi dolara ulaganja u američko-meksičku granicu sa paketom od 75 milijardi dolara za Ukrajinu i Izrael. U objavi se od pratilaca traži njihova reakcija na taj zakon.
Druga objava se odnosi na prošlogodišnju gubitak aviona F-35 u Južnoj Karolini, uz komentar da "samo pod Bajdenovom administracijom" može biti izgubljen tako vredan komad naoružanja i pitanje "šta mislite o ovome?"
Izveštaj je objavljen iste nedelje kada je zvanični odbor za reviziju imenovan od strane Bele kuće saopštio da je "niz grešaka Majkrosofta" omogućio kineskim sajber agentima da provale u naloge elektronske pošte visokih američkih zvaničnika.
Prošlog meseca vlade SAD i Velike Britanije optužile su hakere koje podržava Kina da vode višegodišnju sajber kampanju usmerenu na političare, novinare i kompanije.