Ukrajina je usvojila zakon o pooštravanju mobilizacije, napisao je poslanik Vrhovne rade Aleksej Gončarenko na Telegramu.
"To je to! Usvojen je zakon o mobilizaciji. Ukupno 283 poslanika je glasalo za", napisao je Gončarenko.
Predlog zakona o mobilizaciji, sa rekordnim brojem amandmana – oko 4.000, nailazio je na otpor javnosti zbog brojnih drakonskih mera, uključujući i oštre kazne za izbegavanje regrutacije.
U Ukrajini dugo nisu mogli da usvoje ovaj zakon. Prva verzija je poslata na doradu, a druga je početkom februara usvojena u prvom čitanju. Druga verzija, za razliku od prethodne, ne predviđa regrutaciju invalida, ali značajno pooštrava sam proces.
Od sada vojni obveznici imaju rok od 60 dana od dana stupanja na snagu zakona da lično ili elektronskim putem ažuriraju podatke u vojnom registru.
Poziv će se smatrati primljenim i bez ličnog uručenja, ako lice nije zatečeno kod kuće, a datumom "uručenja" smatraće se dan kada je stavljen pečat o nemogućnosti dostavljanja.
Svi muškarci od 18 do 60 godina su u obavezi da sa sobom nose isprave o vojnoj evidenciji i da ih predoče na zahtev službenika vojnih registra, policije i graničara.
Za kršenje svih ovih normi predviđeno je nekoliko vrsta sankcija – od velikih novčanih kazni, preko uskraćivanja prava na upravljanje automobilom, do prisilnog dovođenja u vojnu kancelariju preko policije.
Pored toga, početkom aprila Vladimir Zelenski je potpisao zakon o smanjenju minimalne starosne granice za mobilizaciju, te sada Ukrajinci mogu da idu na front sa 25 godina, a ne sa 27 godina, kao što je bilo ranije.
Ukrajina je najavila opštu mobilizaciju ubrzo nakon početka sukoba sa Rusijom u februaru 2022. godine, ali su hiljade muškaraca od tada uspele da pobegnu. Posle neuspele kontraofanzive prošlog leta, Kijev očajnički pokušava da popuni svoje redove, tražeći mobilizaciju do 500.000 novih regruta.
Ruska vojska je procenila da je do kraja februara Ukrajina ostala bez više od 444.000 vojnika. Ukrajinski predsednik tvrdio je da je samo 31.000 ukrajinskih vojnika ubijeno u dve godine neprijateljstava sa Rusijom, što je broj koji su čak i mediji koji podržavaju Kijev nazvali neverovatno malim.