Kako se zalihe municije u Ukrajini smanjuju, neki od najvećih saveznika zemlje sve više brinu oko toga da li će Zapad uspeti da nastavi svoj rat protiv Rusije, pa će zato ministri G7 koji se sastaju na italijanskom ostrvu Kapri ponovo pozvati na čvršću podršku Kijevu.
Ministri G7 će se, prenosi "Blumberg" koji je imao u nacrt saopštenja sa njihovog sastanka, saglasiti da pojačaju isporuke vojne opreme Kijevu i ponovo će potvrditi svoju "nepokolebljivu odlučnost" da podrže Ukrajinu.
"Posebno izražavamo našu odlučnost da ojačamo kapacitete ukrajinske protivvazdušne odbrane jer je to najbolji način da se spasu životi i zaštiti kritična infrastruktura", navodi se u nacrtu, koji bi se, kako se dodaje, ipak mogao promeniti.
Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok poručuje da je Ukrajini hitno potrebno više protivvazdušne odbrane, što je tražio i ukrajinski presednik Vladimir Zelenski.
"Zapadne zemlje, Japan, Kanada, SAD, Evropa, moraju da donesu brže odluke kako bi više podržale Ukrajinu jer ne možemo sebi da priuštimo Putinovu pobedu", agituje i visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj G7, takođe tražeći isporuku oružja za protivvazdušnu odbranu.
Na sastanku lidera EU u Briselu, neki od prisutnih frustrirani su zbog, kako to vide, rastućeg jaza između retorike i akcije.
"Kada bi sve reči koje su poslednjih godina ovde u Briselu izgovorene o zajedničkoj odbrani mogle da se pretvore u metke i raketne bacače, Evropa bi bila najjača sila u svetu", objavio je poljski premijer Donald Tusk na društvenoj mreži Iks.
Zapadne zvaničnike raduje vest da će predsednik Predstavničkog doma SAD Majk Džonson ponovo aktivirati pitanje paketa nove pomoći Ukrajini, koji Kongres već dugo zadržava.
"U ovim olujnim vremenima, to je znak nade da sada postoje signali iz SAD, od republikanaca, da se podrška Ukrajini može intenzivno nastaviti", rekao je Berbokova.
Zelenski je mesecima preklinjao saveznike da popune iscrpljene zalihe municije. Ministri odbrane NATO-a u petak će se virtuelno sastati s njim i to baš kako bi razgovarali o zaštiti ukrajinskog vazdušnog prostora i snabdevanju preko potrebnim sistemima.
U pismu koje je ove nedelje poslato saveznicima u NATO-u, a u koje je "Blumberg" imao uvid, Berbokova i nemački ministar odbrane Boris Pistorijus poručili su kako su nedavni ruski napadi na vitalnu energetsku infrastrukturu Ukrajine izazvali veća razaranja nego u zimu 2022.
"S obzirom na situaciju sa kojom se Ukrajina nalazi, pomoć je stvar velike hitnosti", naglasili su.
Ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba, koji je takođe prisustvovao sastanku G7, pozvao je američke zakonodavce "da podrže paket koja će bukvalno bez preterivanja pomoći da se Ukrajinci spasu od ruskog raketnog klanja".
O istom pitanju razgovaralo se i na sastanku u Briselu, gde je raspoloženje bilo podjednako loše.
"Situacija je veoma, veoma ozbiljna i moramo da im pošaljemo ono što traže, a to su municija i protivvazdušna odbrana", rekla je estonska premijerka Kaja Kalas.