Komentar iz Kine: Koja je svrha posete Si Đinpinga Srbiji, Mađarskoj i Francuskoj

Prema rečima bivšeg ministra spoljnih poslova Živadina Jovanovića, poseta kineskog predsednika će otvoriti novu fazu saradnje, sa standardima koji odgovaraju strateškom sveobuhvatnom partnerstvu

Kineski predsednik Si Đinping boraviće od 5. do 10. maja u poseti Francuskoj, Srbiji i Mađarskoj, na poziv predsednika Francuske Emanuela Makrona, predsednika Srbije Aleksandra Vučića i mađarskog predsednika Tamaša Suljoka i premijera Viktora Orbana, piše "Global tajms", medij blizak kineskim vladajućim strukturama.

Od ovih poseta, kako je izjavila portparolka ministarstva spoljnih poslova Hua Čunin, očekuje se da će preoblikovati budućnost odnosa Kine i Evrope.

Kako tvrde kineski eksperti, poseta Si Đinpinga će omogućiti dalji razvoj odnosa Kine i Evrope u vreme kada se zaoštravaju odnosi velikih sila i pokazati da dve strane mogu da razvijaju obostrano korisnu saradnju, koja prevazilazi tradicionalnu geopolitiku.

To je prvi put u pet godina da kineski lider posećuje Evropu.

Kinesko-srpsko partnerstvo se često ističe kao primer odlične saradnje Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, kao i inicijative "Pojas i put". Kako je saopštio Lin, tokom posete Srbiji, Si će razgovarati sa predsednikom Srbije Vučićem o bilateralnim odnosima i međunarodnim i regionalnim pitanjima od zajedničkog interesa.

Živadin Jovanović, koji je član Beogradskog foruma za svet ravnopravnih i koji je od 1998. do 2000. godine bio ministar spoljnih poslova Savezne Republike Jugoslavije, izjavio je za "Global tajms" da očekuje da će tokom posete Sija biti potpisan niz novih sporazuma. Prema njegovim rečima, poseta Sija će otvoriti novu fazu saradnje, sa standardima koji odgovaraju strateškom sveobuhvatnom partnerstvu.

Neke evropske zemlje ponašaju se licemerno prema Kini

Poseta Mađarskoj se poklapa sa 75. godišnjicom kinesko-mađarskih diplomatskih odnosa. Si će razgovarati sa premijerom Orbanom o odnosima Kine i Mađarske, a ova poseta će, dodao je Lin, podići bilateralne odnose i obezbediti stabilnost u inače turbulentnom svetu.

Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto, koji je prošle nedelje posetio Peking, rekao je za "Global tajms" da je "kinesko-mađarska saradnja uspešna i da ju je neophodno nastaviti".

Mađarski ministar spoljnih poslova Sijarto ocenio je da su akcije koje su neke evropske zemlje preduzele protiv Kine "licemerne". „Mislim da svako duboko u srcu zna da Kina nudi ogromnu šansu, ali mnogi od njih nisu dovoljno hrabri da o tome otvoreno govore, jer su očekivanja liberalnog mejnstrima potpuno drugačija“, dodao je Sijarto.

"Liberalni mejnstrim" je od prošle godine postala popularna reč, koja odražava retoriku Vašingtona o "odvajanju od Kine". Ali, "smanjivanje rizika od Kine" već je EU nanelo veliku štetu.

Kako je u ponedeljak rekao portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Lin Đijan, Si će sa francuskim predsednikom Makronom razgovarati o odnosima Kine i Francuske, kao i Kine i EU. Kina želi da unapredi strateško partnerstvo sa Francuskom i da potpiše niz sporazuma u oblasti nuklearne energije i poljoprivrede.

EU je najveći kupac kineskih električnih vozila. Bivši ministar finansija Grčke i profesor ekonomije na Univerzitetu u Atini Janis Varufakis rekao je da je EU "razmaženo dete koje ne priznaje da nedovoljno investira, ali za to krivi Kinu."

"EU se igra sa trgovinskim barijerama za uvoz zelenih tehnologija koje ne može da proizvodi u Evropi", dodao je Varufakis.

Varufakis veruje da će Sijeva poseta evropskim vladama dati priliku da pokažu da mogu da brinu o sopstvenim interesima, umesto što slede naređenja iz Vašingtona.

Naučni saradnik na Kineskom institutu za savremene međunarodne odnose Sun Kećin rekao je za da je sukob Rusije i Ukrajine naterao Evropu da shvati svoju ogromnu zavisnost od SAD i da ovaj odnos ugrožava evropsku politiku prema Kini. Ako Evropa nastavi da sledi SAD, ostaće američki vazal.