Svet

Šef EU ima poklon za Peking: Svoj DNK

Šef Evropskog saveta Šarl Mišel doputovaće danas u Kinu gde će razgovarati sa predsednikom Kine Si Đinpingom
Šef EU ima poklon za Peking: Svoj DNKwww.globallookpress.com © Christoph Soeder/dpa

Kada šef Evropskog saveta Šarl Mišel danas poseti Kinu, ostaviće za sobom poklon predsedniku Si Đinpingu: bris sa svojim genetskim materijalom.

Prema pravilima koja važe u Pekingu, Mišel će po dolasku u Kinu morati da se podvrgne testu na kovid. Nemačkog kancelara Olafa Šolca koji je nedavno posetio Peking, testirao je na kovid nemački lekar koji je putovao sa njim, a ne lokalni.

Za razliku od Šolca, Mišel je pristao da Pi-Ci-Ap test uradi lekar iz kineske vlade u Pekingu, prenosi "Politiko".

Ovo pitanje je u centru pažnje otkako je francuski predsednik Emanuel Makron odbio da dozvoli lekarima ruskog predsednika Vladimira Putina da ga testiraju na kovid ranije ove godine kada je posetio Rusiju. Makron je, umesto toga, odlučio da sedi na drugom kraju stola dugog četiri metra kako bi omogućio socijalno distanciranje. Agencija Rojters prenela je da je Makron odbio ruski test iz straha da bi Moskva mogla da se tako dokopa njegovog DNK.

Kada je Šolc posetio Rusiju nekoliko dana posle Makrona, i on je odbio da se podvrgne ruskom testiranju, odlučivši se da mu bris uzme lekar iz nemačke ambasade u Moskvi.

"Svaki svetski lider koji ne odbije da da uzorak očigledno je dezinformisan", smatra Brajan Mekdonald, molekularni genetičar koji radi kao DNK ekspert u Australiji. "Posavetovao bih svakog svetskog lidera koji razmišlja da dozvoli stranoj vladi da mu uzme bris, da to ne radi."

Iako je moguće dobiti uzorak DNK od gostujućeg svetskog lidera iz, recimo, dlake ostavljene u njihovoj hotelskoj sobi ili pribora za jelo, Mekdonald kaže da je uzimanje brisa, kao kod Pi-Si-Ap testa, mnogo efikasnije.

Razlika je u količini i kvalitetu DNK, rekao je Mekdonald. "Sa posudom za piće, možda ćete imati sreće i dobiti dovoljno, ali možda nećete... Kosa nije baš dobar izvor – mora biti na odgovarajućoj fazi životnog ciklusa, da ima koren."

Bris, s druge strane, "je način na koji se uzimaju referentni uzorci za forenzičke baze podataka... Imaćete tone DNK za profilisanje, pa čak i genetsko sekvenciranje iz brisa usta ili nosa", pojasnio je on.

Vrsta informacija koja bi se mogla izvući iz takvog uzorka bila bi predispozicija za bolesti koje imaju genetsku komponentu ili porodične veze sa drugima kojima su uzeti uzorci.

image