EU preti zabranom Tvitera, Vašington proverava kupovinu: "Ptičica" ipak nije sasvim slobodna?

Sve veći pritisak na novog vlasnika "Tvitera", sada mu prete i zabranom na Starom kontinentu

"Ptičica je slobodna", tvitovao je Ilon Mask odmah nakon preuzimanja "Tvitera", ali danas, nepunih mesec dana kasnije, američki milijarder suočava se sa novim i sve jačim pritiscima da "ptičicu" ipak prilagodi nekim pravilima.

Tako američka ministarka finansija Dženet Jelen nagoveštava da Vašington razmatra kupovinu "Tvitera", a Evropska komisija, kako saznaje "Fajnenšnal tajms", preti da će ovu društvenu mrežu zabraniti ako ne bude poštovala pravila o moderiranju sadržaja.

Upućeni izvori naime otkrivaju da je komesar EU zadužen za primenu digitalnih pravila ove organizacije Tijeri Breton, tokom video poziva Masku dao neke "smernice" koje, ako ne ispoštuje, mogu dovesti do toga da se "Tviter" zabrani širom kontinenta, ili da se sankcioniše kaznama do 6 odsto globalnog prometa.

Jer, ako se ogluši o ova pravila, mreža rizikuje da prekrši novi Zakon o digitalnim uslugama EU.

"Tviteru" je tako skrenuta pažnja da odbaci "proizvoljni pristup kad je reč o vraćanju na mrežu korisnika čiji su profili zabranjeni (na primer, nedavno je 'amnestiran’'nalog Donalda Trampa)".

Uz to platformi je naloženo da "agresivno" prati dezinformacije, kao i da do sledeće godine pristane na "opsežnu nezavisnu reviziju".

Među zahtevima EU jeste i taj da Mask pruži jasne kriterijume na osnovu kojih su korisnici u opasnosti da budu zabranjeni.

Vlasnik "Tvitera" je, međutim, više puta rekao da smatra da je ovaj zakon "veoma razuman" i da misli da ga treba primeniti svuda u svetu. A uz to je već najavio i da će se Tviter pridržavati svih relevantnih zakona.

"Ostajemo posvećeni pružanju bezbednog, inkluzivnog, zabavnog i informativnog iskustva za sve. Nastavićemo da budemo transparentni dok prolazimo kroz ovaj prelazni period. A mi ćemo slušati vas, ljude koji Tviter čine onim što jeste: gradski trg interneta"- piše u blogu koji je objavio "Tviter"

Preko okeana, u SAD, kontrola ove mreže ipak se usredsređuje na strano vlasništvo u platformi.

Dženet Jelen koja je prvobitno odbacila mogućnost da se sprovodi istraga o "Tviteru" sada je rekla da je pogrešila.

Na pitanje o ovoj mreži ona je pomenula Komitet za strana ulaganja u SAD, rekavši da se on bavi transakcijama koje uključuju "strana ulaganja . . . da vidimo da li stvaraju rizik za nacionalnu bezbednost".

Američki predsednik Džozef Bajden takođe je ovog meseca rekao  da je Maskova "saradnja" sa drugim zemljama upitna i da bi trebalo da je pogledaju američke vlasti.