Neredi na ulicama Tbilisija: Gruzijski parlament usvojio zakon o stranim agentima (VIDEO)
Parlament Gruzije usvojio je danas zakon o stranim agentima, javljaju ruski mediji.
Zakon predviđa da sve nevladine organizacije i mediji koji se finansiraju iz inostranstva treba da se registruju u specijalnom registru u slučaju da bar 20 odsto njihovog godišnjeg prihoda dolazi iz inostranstva. Izveštaj o tome biće potrebno podnositi jednom godišnje.
Za usvajanje zakona, koji je bio predložen, pa opozvan još prošle godine, i to zbog velikih protesta, danas je glasalo 84 poslanika, dok je protiv bilo njih 30.
Rasprava o zakonu juče je dovela i do tuče u parlamentu, budući da se opozicija protivila usvajanju zakona, a njegovo usvajanje danas je ponovo izazvalo proteste.
Kako javljaju mediji, u Tbilisiju došlo je do sukoba sa policijom, a demonstranti pokušavaju da prodru u zgradu parlamenta. Policija koristi biber sprej da rastera demonstrante, dok su pojedina lica već privedena.
Odmah po usvajanju, premijer zemlje je poručio da Gruzija neće dozvoliti da se u njoj ponovi ukrajinski majdan. Zbog situacije na ulicama aktiviran je najviši nivo bezbednosti.
Kako objašnjava Sputnjik, opozicija, predstavnici nevladinih organizacija i različiti aktivisti smatraju da će ovaj zakon staviti u isti koš i prijatelje i neprijatelje Gruzije, te da će ometati ulazak zemlje u EU. Oni ocenjuju da zakon više liči na "rusku verziju" zakona o stranim agentima, nego na američki, dok je vladajuća stranka još prošle godine tvrdila da je reč o mekšoj verziji ovog američkog dokumenta.
Gruzijski premijer Irakli Kobahidze izjavio je da će zakon o stranim agentima biti usvojen i zapretio je onima koji protestuju protiv usvajanja tog zakona da će biti uhapšeni ukoliko pribegnu nasilju.
Nešto malo pre toga, povodom zakona se oglasila i Služba državne bezbednosti Gruzije i saopštila da je cilj demonstranata da "nasilno preuzmu vlast" uz pomoć finansija inostranih stranaka i nevladinih organizacija.
Odluku da ponovo predlože ovaj zakon vlasti su, inače, objasnile time što je primećeno da su tajni sponzori iz inostranstva u poslednje vreme povećali svoja finansiranja radikalnih grupa i partija. Ističe se i da ovakvi zakoni već postoje u SAD, Izraelu, Australiji, dok se u Francuskoj i EU oni još razmatraju.
Ipak, Evropska unija je još prošle godine, kada su počeli razgovori o gruzijskom nacrtu zakona, poručila da on ima "zastrašujući efekat na civilno društvo i medijske organizacije, sa negativnim posledicama po mnoge Gruzijce koji imaju koristi od njihovog rada", objasnivši dalje da je on u obliku u kojem je bio predložen tada "nespojiv sa vrednostima i standardima EU".