"Politiko": Brisel, oprez, dolazi nova holandska vlada Gerta Vildersa

Koalicioni sporazum o novoj vladi Holandije, predvođenoj Vildersom, obećava nove glavobolje Evropskoj komisiji zbog stavova prema migrantima, zaduživanju EU i takozvanoj zelenoj agendi

Posle šest meseci teških, na momente teških i mučnih pregovora, u Holandiji je konačno sklopljen koalicioni sporazum o novoj vladi, prenosi "Politiko", a to je samo najnoviji udarac koji pogađa Brisel i Evropsku komisiju.

Otkako je Vilders iznenadio Brisel kada je prošle godine pobedio na izborima, šanse da on postane premijer su izbledele. Međutim, Vilders je ublažio svoje antiislamske stavove i odustao od zahteva da Holandija izađe iz EU, u nastojanju da postigne dogovor o podeli vlasti sa drugim strankama.

Ukoliko koalicioni sporazum bude potvrđen, nova vlada će uključiti Vildersovu desničarsku Partiju slobode (PVV), Narodnu stranku za slobodu i demokratiju desnog centra (VVD), Pokret poljoprivrednika i građana (BBB), kao i centristički Novi društveni ugovor (NSC), što znači krupan zaokret u politici Holandije.

Najveća glavobolja za establišment EU će verovatno biti novi holandski planovi za migraciju. Koalicija želi da uvede "do sada najstrožu politiku azila", koju će propisati "privremeni krizni zakon." Zapravo, Holandija želi da odustane od migracionih pravila EU, što bi Hag dovelo u otvoreni sukob sa Briselom.

Drugo pitanje je proširenje bloka od 27 zemalja. Holandija je već ranije tvrdila da zemlje kandidati treba da pridruže EU zbog rezultata u unutrašnjim reformama, a ne zbog geopolitičkih projekcija Brislela.

To je loša vest za zemlje poput Ukrajine, koja zahteva ubrzani put ka članstvu u EU.

Nove glavobolje za Brisel

Postoje i šire političke implikacije. Odlazeći holandski premijer Mark Rute je u Briselu već bio poznat kao "gospodin Ne", koji se protivio zaduživanju EU u bilo kom obliku. Stvari će se samo pogoršati sa Vildersom.

Rutea je, kada je odobrio fond EU za oporavak od pandemije, težak oko 700 milijardi evra, Vilders već optužio da je bacio novac holandskih poreskih obveznika kako bi spasao prezaduženu Italiju.

Nova holandska vlada želi da smanji izdatke za EU, a to je u suprotnosti sa zahtevima francuskog predsednika Emanuela Makrona, koji želi da EU više finansira u odbranu. To obećava teške pregovore u budžetu EU.

Pod Ruteom, Holandija je postala jedna od najambicioznijih evropskih zemalja po pitanju klime. Nova koalicija to ne želi.

Zahtev Vildersove da Holandija izađe iz Pariskog sporazuma o klimi nisu prihvatili njegovi kolacioni partneri. Kako stoji u novom koalicionom dogovoru, Holandija će se pridržavati postojećih klimatskih sporazuma.

Međutim, koalicija se složila o tome da ukine niz klimatskih mera, poput planiranog povećanja poreza na ugljen dioksid.

Prema slovu sporazuma, Holandija se vraća na gas.