Odluka Francuske da pozove ruske zvaničnike na obeležavanje 80. godišnjice od iskrcavanja u Normandiji, piše "Politiko" zabrinula je Veliku Britaniju, SAD i još dva saveznika iz Drugog svetskog rata, piše "Politiko".
Bela kuća nije zadovoljna ovim potezom, rekla su za proatlantski medij dva zvaničnika administracije predsednika SAD Džozefa Bajdena, dok je jedan anonimni britanski zvaničnik kao "uznemirujuće" opisao odluke Pariza, uključujući i svečani doček kineskog predsednika Si Đinpinga i slanje zvaničnika na inauguraciju ruskog predsednika Vladimira Putina.
Zvaničnik je rekao da francuski predsednik Emanuel Makron stvara utisak da "za sebe smatra da je iznad (rusko-ukrajinskog) sukoba i da će na kraju biti neka vrsta mirovnog posrednika" u Ukrajini, što "uopšte nije na mestu".
"Misija oslobođenja" pod vođstvom bivšeg francuskog ambasadora u Vašingtonu Filipa Etjena, koja je zadužena za organizaciju obeležavanja godišnjice, saopštila je prošlog meseca da će predstavnici Rusije biti pozvani na događaj, ali ne i ruski predsednik Vladimir Putin.
Iz organizacije tvrde da bi takav potez pokazao Rusiji da se Francuska ne bavi istorijskim revizionizmom.
Bivši ministar odbrane Velike Britanije i poslanik konzervativaca u parlamentu Tobijas Elvud stao je u odbranu poteza Pariza, rekavši da bi aktuelna geopolitika kompromitovala jedinstvo pobede nad nacizmom u prošlosti ako Rusija ne bi bila pozvana.
Jedan poslanik iz Makronove stranke "Preporod" rekao je da saveznici Francuske "nisu razumeli" poruku koja se šalje pozivom Rusiji.
"Međutim, ona nije neprikladna. (Ona poručuje da) možemo biti oštri sa Putinom, ali da takođe možemo da razgovaramo sa Putinom", rekao je francuski poslanik.