SAD ponovo razmatraju zabranu ruskih dijamanata koju su prošle godine uvele članice Evropske unije i G7 usred većeg broja pritužbi iz industrije, preneo je Rojters u petak, pozivajući se na izvore.
Direktni embargo na ruske dijamante stupio je na snagu u januaru u okviru šireg paketa antiruskih sankcija, a praćen je postupnim ograničenjima na indirektni uvoz od 1. marta.
Zapadne zemlje takođe planiraju da kasnije ove godine uvedu mehanizam za praćenje pregleda neobrađenih dijamanata, utvrđivanje njihovog porekla i izbegavanje kršenja sankcija. Očekuje se da će Antverpen, belgijski centar za trgovinu dijamantima, postati prvo mesto gde će oni biti testirani i sertifikovani.
Kako javlja Rojters, vlasti u SAD sumnjaju da postoji potreba za mehanizmom za praćenje. Izvori tvrde da su diskusije o toj temi u okviru G7 zastale nakon protivljenja afričkih rudara dijamanata, indijskih polira i američkih zlatara, koji su otvoreno kritikovali tu meru.
Neimenovani zvaničnik rekao je britanskoj agenciji da Vašington ne vidi mehanizam koji bi uzeo u obzir zabrinutost svih strana koje bi bile pogođene tim merama i nagovestio da je malo verovatno da će ih G7 primeniti do septembra, odnosno do prethodno postavljenog roka.
Druga dva izvora tvrde da su američke vlasti u potpunosti prestale da učestvuju u diskusijama G7 o toj inicijativi.
I američki Stejt department i Italija, koja trenutno predsedava G7, odbili su da komentarišu izveštaj, rekao je Rojters.
Afrička asocijacija proizvođača dijamanata, koja predstavlja 19 proizvođača koji čine oko 60 odsto globalne proizvodnje, upozorila prošle godine je da će mehanizam za praćenje "doneti prekid lanca snabdevanja, dodatni teret i troškove" rudarskim nacijama.
Kimberlijev proces, globalno regulatorno telo koje prati sporne dijamante, takođe se usprotivilo inicijativi.
Bocvana, Angola i Namibija su u februaru ove godine uputile zajedničko pismo G7, još jednom tvrdeći da bi mehanizam praćenja štetio interesima afričkih država. Pismo je navodno ostalo bez odgovora.
Indija, u kojoj se seče i polira oko 90 odsto sirovih dijamanata iz sveta, protivila se zabrani od početka.
Ministar spoljnih poslova Subramanjam Džaišankar upozorio je prošlog meseca da će cela svetska industrija dijamanata osetiti uticaj mera, i rekao da će Nju Delhi pokušati ili da "odloži (zabranu), ublaži je, i što je najbolje, ne dozvoli da se to uopšte desi".
Rusija, inače najveći svetski proizvođač neobrađenih dijamanata, u velikoj meri je preusmerila svoju trgovinu dijamantima u Kinu, Indiju, UAE, Jermeniju i Belorusiju prošle godine.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov upozorio je u decembru da će zabrana imati efekat bumeranga na zapadne zemlje, pogađajući njihove sopstvene ekonomije lišavajući ih ruskih dijamanata, dok će ruska dijamantska industrija jedva biti pogođena.