Međunarodna organizacija za migracije pri Ujedinjenim nacijama strahuje da je masovno klizište u petak u Papui Novoj Gvineji, koje je zatrpalo celo selo, odnelo više od 670 života.
Lokalne vlasti su prvobitno procenile da je prirodna katastrofa dovela do 100 ili više smrtnih slučajeva.
Tragedija se dogodila kada je jedna strana planine Mungalo, koja se nalazi u udaljenom severnom delu ostrvske države u južnom Pacifiku, otkinula i potpuno pokrila selo Jambali mešavinom kamenja, blata i počupanog drveća.
Prema saopštenju Ministarstva inostranih poslova Australije u subotu, više od šest opština je u određenoj meri pogođeno.
Zona katastrofe nalazi se oko 600 kilometara od glavnog grada Port Morsbija.
Govoreći za agenciju Asošiejted pres (AP) u nedelju, Serhan Aktoprak, šef misije agencije za migracije u Papui Novoj Gvineji, rekao je da lokalne vlasti "procenjuju da je više od 670 ljudi u ovom trenutku pod zemljom".
On je objasnio da je prvobitna cifra zasnovana na pretpostavci da je pogođeno ukupno 60 domaćinstava, dok je u stvari taj broj više od 150.
Aktoprak je upozorio da čak ni revidirani broj smrtnih slučajeva "nije siguran", jer je zasnovan na prosečnom broju stanovnika po domaćinstvu u regionu.
U međuvremenu, lokalne vlasti su u nedelju priznale da je broj stanovnika uništenog sela premašio prvobitno procenjenih 4.000 stanovnika, ali nisu se usuđivali da objave bilo kakav revidirani broj.
Kako prenosi AP, do sada su spasioci koji rade na licu mesta uspeli da izvuku samo pet tela i jedan ud šeste žrtve, a prvi bager je doveden tek u nedelju. Ta agencija je takođe izvestila da timovi za pretragu više ne gaje nadu da će pronaći preživele ispod ruševina.
Broj povređenih i nestalih se takođe procenjuje.
Pozivajući se na lokalne zvaničnike, AP tvrdi da je, pored zatrpanih domaćinstava, procenjeno da njih 250 više nije pogodno za život nakon klizišta, zbog čega je najmanje 1.250 osoba ostalo bez krova nad glavom.
Vlada je počela da postavlja centre za evakuaciju nedaleko od opasne zone, pri čemu su uslovi na tlu u pogođenom području ostali nestabilni.
Dostava humanitarne pomoći dodatno je otežana plemenskim neprijateljstvima u regionu, pri čemu vojno osoblje štiti konvoje, dodala je agencija.