Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova pozvalo je danas pojedine zemlje da poštuju princip jedne Kine, da prestanu da politizuju pitanje zdravstva i da prestanu da se mešaju u kineske unutrašnje stvari preko pitanja Tajvana.
Zemlje članice Svetske zdravstvene organizacije odlučile su ranije danas da ne pozovu Tajvan na godišnju skupštinu te organizacije u Ženevi nakon što je Peking apelovao da pitanje tog ostrva koje traži nezavisnost od Kine ostane po strani, preneo je Rojters.
Tajvan je isključen iz većine međunarodnih organizacija zbog prigovora Kine, koja smatra Tajvan svojom teritorijom, navela je agencija.
Tajvan je prisustvovao Svetskoj zdravstvenoj skupštini SZO kao posmatrač od 2009. do 2016. godine, ali je Peking počeo da blokira učešće Tajvana od 2017. godine.
Čen Su, stalni predstavnik Kine pri UN u Ženevi, rekao je da nema političke osnove da Tajvan učestvuje u SZO i optužio je tajvanske zvaničnike da namerno politizuju pitanje zdravlja.
Ogromna većina zemalja u međunarodnoj zajednici izrazila je protivljenje učešću Tajvana na predstojećoj Generalnoj skupštini Svetske zdravstvene organizacije, najvišem telu za donošenje odluka, rekao je kineski predstavnik u sedištu UN u Ženevi, prenosi Kineska medijska grupa.
Kina je odlučila da ne odobri učešće regiona Tajvana na ovogodišnjoj Generalnoj skupštini Svetske zdravstvene organizacije, koja će biti održana u Ženevi od 27. maja do 1. juna, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Kine.
Nakon dolaska na vlast 2016. godine, Demokratska progresivna partija (DPP) u regionu Tajvana odbila je da prizna konsenzus iz 1992. i iznela je separatistički stav o "nezavisnosti Tajvana", saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.
"Kao rezultat toga, politička osnova za učešće regiona Tajvana na Generalnoj skupštini Svetske zdravstvene organizacije više ne postoji", navodi se.
Jang Džilun, ministar-savetnik stalne misije Kine pri Kancelariji UN u Ženevi, rekao je na brifingu 25. maja da je velika većina zemalja ponovo potvrdila Kini svoju posvećenost Rezoluciji 2758, koju je usvojila Generalna skupština UN kao i svoju čvrstu podršku principu jedne Kine.
Više od 100 zemalja pisalo je generalnom direktoru SZO ili na drugi način izrazilo svoju podršku stavu Kine, rekao je Jang.