EU ministrima izlazi para na uši zbog Mađarske: Budimpešta opet blokirala pomoć Kijevu
Odbijanje Mađarske da pristane na slanje vojne pomoći Ukrajini u vrednosti od milijardu evra izazvalo je bes u EU.
"Moram da se smirim kada govorim o ovom pitanju, jer sada postaje zaista smešno", rekao je visoki diplomata EU o sukobu sa Mađarskom. "Ono što se dešava je nečuveno", kaže on.
Diplomate su se nadale da će imati spreman novi paket od 6,6 milijardi evra uoči sastanaka ministara spoljnih poslova i odbrane u Briselu ove nedelje. Dogovor je uključivao 860 miliona evra za nabavku oružja, navodi "Politiko" i dodaje da se "to nije dogodilo zbog otpora Budimpešte".
I to nije prvi put, žali se briselski portal. Budimpešta je blokirala delimične naknade za oružje poslato Ukrajini u okviru vanbudžetskog Evropskog mirovnog fonda (EPF) skoro godinu dana. Zaostatak sada iznosi 9 milijardi evra, u odnosu na 8,3 milijarde evra u martu, rekao je novinarima prošle nedelje visoki zvaničnik EU.
Pre nekoliko nedelja je postojao politički dogovor da se omogući stvaranje fonda za pomoć Ukrajini od 5 milijardi evra u okviru EPF-a, ali poslednjih dana Mađarska ponovo traži razloge da ubije ceo paket.
Budimpešta je takođe spora u davanju odgovora o korišćenju profita ostvarenog od milijardi zamrznutih ruskih sredstava za kupovinu oružja za Ukrajinu.
Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto rekao je da Ukrajina diskriminiše mađarske kompanije i da Budimpešta ne može da plati cenu sukoba, tvrde tri diplomate upućene u diskusiju.
Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok, koja se često sukobljava sa Sijartom, rekla je da cela EU plaća cenu za podršku Ukrajini, navodeći primer energetike.
Prestanak kupovine ruskog prirodnog gasa koštao je Nemačku milijarde, dok je Mađarska jedna od retkih zemalja EU koja nastavlja da kupuje ruski gas.
Posle sastanka, Sijarto je upozorio na "ludu" ideju o uvođenju obavezne vojne obaveze širom Evrope kako bi se pojačale ukrajinske snage, rekavši da Mađarska ne želi da učestvuje u takvoj šemi. "Dalje ruke od mađarske omladine!", rekao je.
Neke diplomate su zabrinute da bi mađarska blokada mogla da se proširi na samit lidera EU sledećeg meseca i da će Budimpešta iskoristiti pomoć Kijevu da natera Brisel da odblokira milijarde iz fondova EU koje su zamrznute zbog zabrinutosti Unije oko vladavine zakona u Mađarskoj.
Iako strpljenja više skoro da nema, EU ne može mnogo toga da uradi jer se odluke o EPF-u donose konsenzusom, dajući Budimpešti pravo veta.
"Pozvao bih Mađarsku da deblokira EPF", rekao je danski ministar inostranih poslova Lars Loke Rasmusen za "Politiko". "Razgovarali smo o tome ne samo mesec dana, već skoro godinama... Nema razloga da podržimo ovaj veto", smatra on.
Litvanski ministar inostranih poslova Gabrijelius Landsbergis nazvao je stav Mađarske strukturnim problemom za blok.
"Moramo da budemo transparentni u pogledu toga kakav je stav Mađarske trenutno i kakav je bio", rekao je on novinarima uoči sastanka.
"Razmotrili smo ovo i očigledno je Mađarska blokirala oko 41 odsto rezolucija EU o Ukrajini. EPF je blokiran... Pregovori o pridruživanju Ukrajine su taoci Mađarske", rekao je.
"Skoro sve naše razgovore i potrebna rešenja i odluke EU blokira samo jedna zemlja. Dakle, na ovo moramo da počnemo da gledamo kao na sistematski pristup bilo kakvim naporima EU da ima bilo kakvu značajnu ulogu u spoljnim poslovima", zaključio je ministar.