"Vašinton post": Ruski dobici guraju Belu kuću na traženje novih crvenih linija
Predsednik SAD Džozef Bajden razmatra da pojača američku podršku Ukrajini uvodeći dve nove teške kontramere.
Kako navodi kolumnista "Vašington posta", američki lider se na taj korak opredelio da bi se borio protiv napretka Rusije u Ukrajini.
Restriktivne mere koje su u planu su, piše novinar lista, kažnjavanje Kine zbog isporuke ključne tehnologije Moskvi i ukidanje ograničenja za ukrajinsku upotrebu američkog oružja kratkog dometa za napad unutar Ruske Federacije.
"Ovi potezi bi predstavljali značajnu eskalaciju Bajdenove pažljivo naštimovane politike podrške Kijevu, istovremeno nastojeći da izbegne direktnu konfrontaciju sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, ili njegovim ključnim saveznikom – kineskim predsednikom Si Đinpingom", navodi Dejvid Ignatijas.
Činjenica da se sada razmatraju takvi potezi pokazuje rastuću zabrinutost američke administracije zbog ranjivosti Ukrajine na bojnom polju.
Državni sekretar Entoni Blinken bio je nešto oštriji posle nedavnih poseta Pekingu i Kijevu.
Dok je bio u Pekingu, za Bi-Bi-Si je krajem aprila rekao da Kina "pomaže u podsticanju najveće pretnje Evropi od pada Sovjetskog Saveza" i ukazao da Sjedinjene Države razmatraju nove sankcije kineskim kompanijama i finansijskim institucijama.
Blinken je zatim posetio Kijev, gde je iz prve ruke čuo izveštaje o nedavnim uspesima Rusije na frontu u blizini Harkova i u drugim mestima u istočnoj Ukrajini.
"Ono što je čuo dovoljno ga je zabrinulo, zbog čega je pozvao kolege iz Bele kuće da preispitaju zabranu Ukrajini da na Rusiju ispaljuje američku artiljeriju i rakete kratkog dometa", navodi novinar "Vašington posta" informacije koje je navodno dobio od američkih zvaničnika i drugih novinara.
Pretnja novim sankcijama Kini je posebno delikatna jer dolazi u trenutku kada obe zemlje pokušavaju da stabilizuju svoje odnose.
Međutim, američki zvaničnici su zabrinuti jer je Peking, iako se tehnički pridržava svog obećanja da neće isporučivati oružje Moskvi, postao najveći pokretač ruskog odbrambenog sektora.
Sve veća pomoć Kine pominje se u izveštaju za potrebe Karnegijeve zadužbine za međunarodni mir.
Analizom međunarodnih carinskih podataka, otkriveno je da je Kina najveći ruski snabdevač robe dvostruke namene "visokog prioriteta".
Podaci carine su takođe pokazali da je kineski udeo u ruskom uvozu ovih artikala porastao sa 32 odsto u 2021. na 89 odsto prošle godine.
Blinken je za Bi-Bi-Si ranije objasnio da se ovi predmeti dvostruke namene "koriste da pomognu Rusiji u naporima da napravi više municije, tenkova, oklopnih vozila, projektila" – iako se Kina i dalje uzdržava od "obezbeđivanja stvarnog oružja".
Američki sekretar je rekao da Kina Rusiji isporučuje oko 70 odsto mašina i 90 odsto uvezene mikroelektronike.
Kina takođe pruža Rusiji satelitsku tehnologiju koja može biti ključna za komunikaciju i ciljanje u ukrajinskom bojnom prostoru, prema zapažanjima britanskog istraživačkog centra za spoljnu politiku.
Si Đinping i Putin su proglasili partnerstvo "bez ograničenja", a Kina je javno pozvala na prekid vatre.
Kina je bila spremna za isporuku oružja Moskvi, kada je Bajden pozvao Sija kako bi ga upozorio da će Sjedinjene Države reagovati. Navodno je kineski lider kratko odgovorio "da li mu Bajden to preti". Od tog navodnog obračuna, Si se uzdržavao od direktnih isporuka oružja. Međutim, američki zvaničnici su rekli da je kineski predsednik uputio jednog od svojih ljudi od poverenja i najvećih pregovarača sa Zapadom, da nadgleda tihu pomoć za ratne napore Rusije.