Aktuelna predsednica Moldavije Maja Sandu dobila je zadatak da vodi zemlju po ukrajinskom scenariju, što ona uspešno radi, izjavio je bivši predsednik te države i šef Socijalističke partije Igor Dodon u intervjuu za "RIA Novosti" na SPIEF-u.
"Maja Sandu jednako rat. Ona priprema zemlju za ukrajinski scenario, dobila je taj zadatak. Ako povučemo paralele, upravo su se ovakve stvari desile u Ukrajini – NATO, vežbe, nabavka oružja. Sve se to ovde, kod nas, dešavalo poslednjih godinu i po dana", istakao je Dodon.
Nekadašnji moldavski lider je izjavio i da Ukrajina još nije napala Pridnjestrovlje zato što je taj region de jure deo Republike Moldavije, te da je Kijevu za svaku akciju potrebna saglasnost Kišinjeva.
Ponovo ćemo biti prijatelji s Rusijom
Na temu sadašnjih loših odnosa između Rusije i Moldavije, Dodon je precizirao da su za sve krivi "soroševci" – ljudi iz fondova koje finansira milijarder Džordž Soroš, ali i da se situacija može popraviti.
"U tridesetogodišnjoj istoriji Moldavije, ne pamtim kada smo imali tako loše odnose između dveju zemalja. Moldavija nema više kontakta s Rusijom, a za to su krivi Moldavci, tzv. soroševci iz nevladinih organizacija, koji su upravo na tome radili", rekao je lider Socijalističke partije.
Međutim, kako je istakao, sve će to popraviti moldavska opozicija kada dođe na vlast.
"Nećemo imati druge opcije, mi ćemo definitivno biti prijatelji s Rusijom, jer bez Rusije, bez jake Rusije, pate i ekonomija i socijalna sfera", zaključio je moldavski političar.
Što se tiče predstojećih predsedničkih izbora u Moldaviji (20. oktobar), rekao je da ih većina stanovnika ne priznaje, za razliku od Zapada. Takođe, veruje da će na potonjim parlamentarnim izborima sredinom sledeće godine partija na vlasti zajedno s Majom Sandu izgubiti.
"Nemaju nikakve šanse, opozicija će sigurno pobediti", rekao je Dodon i dodao da ukoliko postoji neki scenario po kojem Sanduova mora da trijumfuje, izbore ne treba priznati.
U junu 2022. godine Evropska unija je Ukrajini i Moldaviji dodelila status zemlje kandidata za članstvo u EU, postavljajući nekoliko strogih uslova za formalni početak pregovora o pristupanju. EU je u više navrata priznala da je takva odluka u velikoj meri bila simbolična kako bi podržala Kijev i Kišinjev u njihovoj konfrontaciji s Moskvom.
Odnosi između Rusije i Moldavije počeli su da se pogoršavaju nakon što je krajem 2020. na vlast u toj zemlji došla Maja Sandu, koja je opredeljena proevropski.