Kineski gradovi popuštaju mere protiv kovida 19

Ublažavanje mera podrazumevaće manje obaveznog testiranja, blaža pravila oko obaveznog karantina, zatvaranja

Više kineskih gradova najavilo je popuštanje mera u borbi protiv širenja kovida 19, a neke od njih stupaju na snagu sutra i podrazumevaće lakše kretanje građana i popuštanje mera u privredi.

Kina je do sada vodila politiku tzv. nulte tolerancije na širenje virusa korona kako bi izbegla masovno zaražavanje svoje mnogoljudne populacije, uspevši da obuzda u priličnoj meri stopu smrtnosti, ali je trajanje mera uticalo na privredu, kao i na deo građana, koji su, prema izveštajima zapadnih medija, protestvovali u dvadesetak gradova protiv strogih mera.

I pre tih protesta, kineska vlada je najavila da je vreme za popuštanje mera, odnosno njihovo prilagođavanje epidemiološkoj situaciji.

Ublažavanje mera podrazumevaće manje obaveznog testiranja, koje je do sada bilo masovno i veoma široko rasprostranjeno, ublažavanje pravila oko karantina, zatvaranja.

Prema najavama, kovid pozitivni i bliski kontakti moći će da, pod određenim uslovima, budu u kućnoj izolaciji, rekli su Rojtersu izvori upoznati sa novim merama.

Zamenica premijera Sun Čunlan, koja nadgleda primenu mera protiv kovida, rekla je prošle nedelje da je sposobnost virusa da izazove obolevanje oslabila, a kineski istraživači utvrdili su da je omikron varijanta virusa korona mnogo manje smrtonosna od originalnog soja i prethodnih sojeva, poput delte.

U Urumćiju, prestonica regiona Sinđan, gde su prošle nedelje, kako su izveštavali zapadni mediji, održani protesti zbog strogih kovid mera, od sutra bi trebalo ponovo da budu otvoreni tržni centri, prodavnice, restorani i ostali objekti.

Naning, prestonica regiona Guangsi, ukinio je obavezan negativni test na koronu ne stariji od 72 sata za ulazak u metro, dok je u Pekingu najavljeno da će pozitivni na prisustvo virusa moći da se izoluju i leče kod kuće.

Rojters prenosi sumnje nekih zapadnih eksperata za Kinu da se, uprkos ublažavanju mera, Kina neće značajnije otvoriti do marta sledeće godine, budući da treba da ubrza vakcinaciju, naročito među starijom populacijom.

"Iako ima nekoliko regionalnih izmena kovid pravila u poslednje vreme, ne tumačimo ih kao da Kina potpuno napušta svoju politiku 'nulte tolerancije' na kovid", naveli su iz "Goldman Saksa" u pisanoj izjavi.

Dodaju da ublažavanje mera pre vide kao pripremu za izlazak kineske vlade iz strogih mera, i pokušaj da umanje ekonomski i društveni teret kovida u međuvremenu.

"Pripreme mogu da traju nekoliko meseci i verovatno će biti praćene izazovima kako se budu primenjivale", predviđaju iz "Goldman Saksa".