Evropski centar za praćenje droga i zavisnosti od droga (EMCDDA) upozorio je na pojavu novog sintetičkog opioida koji se proizvodi u Kini, a masovno dolazi preko Baltika u zapadnu Evropu, prodirući na tržište heroina i masovno ubijajući ljude.
Nitazen je odgovoran za nagli porast smrtnih slučajeva u Estoniji i Letoniji prošle godine, a isto se sada događa u Francuskoj i Irskoj, piše "Politiko".
U izveštaju o drogama za 2024. EMCDDA navodi da je veoma opasna supstanca 100 puta jača od heroina, ali i od sintetičkog opioida fentanila.
"Nitazen se ponekad prodaju kao 'sintetički heroin' i otkriveni su u lažnim lekovima na tržištu droge", navodi se u izveštaju i dodaje se da njihov iznenadni dolazak na gradske ulice "može izazvati višestruko trovanje u kratkom periodu".
Nitazen, proizvedeni u Kini već nekoliko godina su na radaru zdravstvenih i agencija za sprovođenje zakona.
U SAD su lekovi protiv bolova ustupili mesto heroinu, a heroin sintetičkim opioidima, što je izazvalo strah od sličnog procesa u Evropi.
To je posebno zabrinjavajuće s obzirom na preteću mogućnost "heroinske suše", budući da su u aprilu 2022. godine, talibani zabranili uzgoj opijuma i preradu heroina u Avganistanu, čime su uništili 95 odsto avganistanske proizvodnje.
"Bilo bi mudro pripremiti se za moguću nestašicu heroina krajem 2024. ili 2025", predviđa EMCDDA.
Iako je agencija saopštila da je prerano da se utvrdi da li bi smanjenje dostupnosti heroina dovelo do većeg tržišta za sintetičke opioide, zemlje EU bi ipak trebalo da prošire pristup lečenju, pojačaju programe razmene igala i naprave zalihe anti-opioidnog leka naloksona kako bi se sprečila predoziranja, navodi se u izveštaju.
Te mere bi takođe pomogle da se reši još jedna narkotička tempirana bomba – transformacija kokaina u masovno potrošačko dobro.
Kada se beli prah prvi put proširio u Evropi 1980-ih, kokain je bio elitna droga, povezana u popularnoj kulturi sa poznatim ličnostima, a danas je svuda i njegova pristupačnost je porasla, kao i negativni zdravstveni efekti koje nosi sa sobom.
Upotreba kokaina "izgleda da postaje sve češća u ranjivijim ili marginalizovanim grupama u nekim zemljama, kao što su Francuska i Belgija", navodi se u izveštaju i dodaje da se ubrizgavanje kokaina i upotreba krek kokaina prijavljuju u sve većem broju zemalja, doprinoseći brojnim lokalizovanim epidemijama HIV-a u Evropi poslednjih godina.