Svet

Dodon: Podrška Moldavije rezoluciji o Srebrenici u UN je bila pogrešna i sramotna odluka

Nekadašnji predsednik Moldavije istakao je da je za tu zemlju veoma važno prijateljstvo sa Srbijom
Dodon: Podrška Moldavije rezoluciji o Srebrenici u UN je bila pogrešna i sramotna odlukaGetty © Anadolu / Contributor

Bivši predsednik Moldavije Igor Dodon je, osvrćući se na glasanje njegove zemlje za rezoluciju o Srebrenici na Generalnoj skupštini UN, istakao je da je siguran da se većina građana Moldavije protivi takvoj odluci svojih vlasti.

"Da smo mi bili na vlasti, sigurno bismo glasali drugačije. Ovo je pogrešna i sramotna odluka, koju najoštrije osuđujem", rekao je Dodon u intervjuu za "Politiku" na marginama Peterburškog ekonomskog foruma.

"Za nas je prijateljstvo sa Srbijom veoma važno. Lično poznajem vašeg predsednika Vučića, on je jedan hrabar lider i patriota. Neću preterati ako kažem da ga smatram i svojim prijateljem i da mi je uvek bilo zadovoljstvo da se sa njim lično sretnem", dodao je.

Govoreći o optužbama vlade u Kišinjevu i nekih zapadnih zemalja da Ruska Federacija pokušava da destabilizuje političke prilike u Moldaviji, istakao je da osnovni rizici za destabilizaciju situacije ne dolaze od Rusije, već od aktuelnih vlasti u Moldaviji, Maje Sandu i njenog okruženja.

"Ne smatram da Rusija ima više uticaja na razvoj situacije u Moldaviji, od, recimo, Rumunije, ili Zapada. Štaviše, Zapad ima neuporedivo više instrumenata da utiče na unutrašnje prilike, kao što su NVO, kojih je registrovano čak 14.000", rekao je Dodon, dodajući da njihovu delatnost usmerava i finansira Zapad.

Naglasio je da on nije saglasan da Rusija pokušava da kod njih u zemlji destabilizuje situaciju i dodaje da je siguran da je ona upravo poslednja koja u datim okolnostima ima interes da na tome radi.

Kako je istakao sukob u Ukrajini deluje ne samo na prilike u regionu, već i u čitavom svetu, a posebno na Moldaviju.

"U prvom redu sukob utiče na našu ekonomiju. Ruska Federacija je za nas najveće i najvažnije tržište na koje sada ne možemo direktno da plasiramo svoju robu, već to radimo zaobilaznim i alternativnim putevima preko Turske, Gagauzije i manjim delom Evrope. To znatno povećava cenu naše robe i to je za nas zaista veliki problem", istakao je.

Kada je reč o bezbednosti, kaže, sukob takođe nosi rizike.

"Kupuje se oružje i sprovode zajedničke vojne vežbe s Amerikancima, što predstavlja ozbiljno kršenje naše neutralnosti i našeg ustava, po kojem je Moldavija definisana kao neutralna zemlja. Rizik da se 'upali' fitilj i u Pridnjestrovlju takođe postoji. To se može desiti ukoliko Ukrajina odluči da napadne ovu autonomnu republiku, ali to bi po međunarodnom pravu moglo da se desi samo uz saglasnost i na zahtev vlasti Moldavije. Želim da verujem da smo za sada zaista daleko od te mogućnosti", naglašava.

Imajući u vidu anketu američke organizacije IRI, ne bi bilo nikakvo iznenađenje da se Dodon posle četiri godine vrati u fotelju u Moldaviji.

Po ovom istraživanju, za ubedljivu pobednicu prethodnih izbora Maju Sandu, glasalo bi samo 30 odsto građana Moldavije, Dodona bi podržalo 24 odsto, a približno isti procenat raspoređen je između ostalih potencijalnih kandidata, uglavnom nenaklonjeni politici Sanduove, dok je oko 22 odsto anketiranih bilo neopredeljeno.

Četiri meseca pre predsedničkih izbora Dodon je najveći autoritet u opoziciji, a mogao bi da postane i favorit izborne trke, piše "Politika".

image