U Beču zbog krize počeli da naplaćuju i vožnju liftom

Tri četvrtine Austrijanaca "steže kaiš"

Poskupljenja su se drastično odrazila na kućne budžete Austrijanaca, što pokazuje istraživanje javnog mnjenja prema kojem već tri četvrtine Austrijanaca mora da se uzdržava prilikom kupovine. Zbog poskupljenja energenata značajno su povećane cene i za održavanje zgrada, pa je tako u nekim zgrada u Beču posle mnogo vremena vraćena naplata vožnje liftom.

Naime, u jednoj stambenoj zgradi u trećem bečkom okrugu oni koji žele da se voze liftom, moraju da ubace 20 centi u kasicu, a ko to ne uradi, moraće pešice.

Stanari su dobili ključ kojim mogu da otvore lift, a gosti moraju da plaćaju vožnju. Plaćanje je moguće samo u prizemlju, a spuštanje liftom omogućeno je uz ključ. Što se ključa tiče, ni on nije besplatan već stanare košta 15 do 20 evra mesečno.

U mnogim starim zgradama, a u Beču ih ima mnogo, postoje stari liftovi sa kasicama, koje su bile stavljene van upotrebe, a sada ponovo dobijaju na značaju.

Tri četvrtine Austrijanaca se žali na poskupljenja

Istraživanje IMAS instituta navodi da 73 odsto Austrijanaca kaže da ima sve manje "finansijskog prostora", a posledica toga je što moraju da štede.

Takođe, 25 odsto je reklo da se veoma uzdržava prilikom kupovine, a 48 posto kaže da mora da gleda na sve što kupuje. Samo 24 odsto je reklo da ne oseća poskupljenje, ali da se plaši budućnosti. Tako 74 procenta građana očekuje da će se njihova finansijska situacija pogoršati.

Austrijanci su pesimističniji nego pre šest godina, kada je bilo sprovedeno slično istraživanje, i kada je samo 54 odsto reklo da se brine za svoju finansijsku budućnost. Ali to se ne tiče samo finansija, već uopšteno građani sa zabrinutošću dočekuju iduću godinu. Naime, trenutno 39 odsto građana kaže da sa zabrinutošću gleda u 2023. Takođe 81 odsto je uvereno da će aktuelne krize kao što su inflacija, korona i sukob u Ukrajini značajno promeniti svakodnevni život.