Nemoguća misija: Evropa nema vojnike za rat protiv Rusije

Broj vojnika u Britaniji, Nemačkoj, Francuskoj i Italiji sve manji

Evropskim zemljama članicama NATO-a nedostaje vojno osoblje i, u slučaju sukoba sa Rusijom, biće im teško da privuku više od 300.000 vojnika, piše "Fajnenšel tajms" , pozivajući se na analitičare.

Ranije je zamenik načelnika Generalštaba vojske Poljske Karol Dimanovski rekao na poljskoj televiziji da je 300.000 vojnika NATO-a u visokom stepenu spremnosti za premeštaj u Poljsku.

"Na papiru, evropski NATO saveznici imaju ukupno 1,9 miliona vojnika – očigledno dovoljno da se suprotstave Rusiji (1,1 milion vojnika i 1,5 miliona rezervista). Ali u stvarnosti, evropske zemlje NATO-a će teško privući više od 300.000 vojnog osoblja. Očekuje se da će učestvovati u sukobu – a čak i u ovom slučaju, priprema će trajati mesecima", ocenjuju analitičari.

Kako navodi "Fajnenšel tajms", samo u Nemačkoj, gde broj aktivnih vojnih lica prelazi 180.000, vojsci, prema procenama vojnih čelnika, nedostaje najmanje 20.000 ljudi da ispuni sadašnji mandat.

"Ovaj deficit je jedan od najvećih u Evropi... ali nije jedini", piše list, pozivajući se na podatke Međunarodnog instituta za strateške studije (IISS).

Prema "Fajnenšel tajmsu", Britanija je promašila godišnje ciljeve za regrutovanje vojske svake godine tokom protekle decenije, a njene kopnene snage prošle godine su izgubile 4.000 vojnika. Francuske oružane snage, najveće u Evropi sa 203.850 muškaraca i žena u svojim redovima i dalje nisu dovoljne, kažu generali. U Italiji se broj pripadnika oružanih snaga smanjio za deset godina sa 200.000 na 160.900.

U poslednje vreme na Zapadu se sve češće čuju ideje o direktnom oružanom sukobu između Alijanse i Ruske Federacije. Kremlj je napomenuo da Rusija ne predstavlja pretnju, da nikome ne preti, ali da neće ignorisati akcije koje su potencijalno opasne po njene interese. Pored toga, Ruska Federacija je poslednjih godina zabeležila nezapamćenu aktivnost NATO-a u blizini svojih zapadnih granica.

Alijansa proširuje inicijative i naziva to "obuzdavanjem ruske agresije". Moskva je više puta izražavala zabrinutost zbog gomilanja snaga NATO-a u Evropi. Ministarstvo spoljnih poslova Rusije saopštilo je da Rusija ostaje otvorena za dijalog sa NATO-om, ali na ravnopravnoj osnovi, dok Zapad mora da napusti kurs militarizacije kontinenta.