Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg optužio je Kinu za podsticanje najvećeg sukoba u Evropi od Drugog svetskog rata i naveo da bi trebalo "da se pomogne Japanu, Južnoj Koreji, Australiji i Novom Zelandu da povećaju pritisak na Peking" i tako doprinesu stabilizaciji situacije u Aziji.
U intervjuu za japanski list "Jomiuri", Stoltenberg je krivicu Pekinga objasnio time što pruža podršku Rusiji, izvozeći proizvode najsavremenije tehnologije i elektronike za proizvodnju dronova i raketa.
Govoreći o konkretnim akcijama u slučaju krize na Tajvanu, Stoltenberg je rekao da će NATO ostati savez Severne Amerike i Evrope, a odluka o ranije objavljenim planovima za otvaranje kancelarije za vezu u Tokiju neće biti doneta na predstojećem samitu, s obzirom na to da Alijansa ne želi da provocira Peking.
"NATO ne smatra Kinu protivnikom, ali ona dovodi u pitanje naše vrednosti, interese i bezbednost", istakao je Stoltenberg.
Ministarstvo spoljnih poslova Kine je, u odgovoru na optužbe zapadnih zemalja, više puta saopštilo da zauzima fer i objektivan stav o situaciji u Ukrajini i da se pridržava odgovornog pristupa izvozu oružja i robe dvostruke namene u skladu sa važećim propisima.
Kina je ukazala da SAD, dok uveliko pružaju vojnu pomoć Ukrajini, kritikuju saradnju Rusije i Kine, što je primer licemerja i tipičnih dvostrukih standarda. Kako je Peking upozorio Vašington, omalovažavanje i upiranje prstom u druge neće rešiti ukrajinsku krizu.