Italijanski filozof: Rusija i Kina su osovina otpora "dolarskoj monarhiji"
U današnjem svetu postoji "univerzalna monarhija" – Sjedinjene Američke Države, koje vrše beskrajnu agresiju i imaju za cilj da osvoje čitavu planetu pod izgovorom demokratije i ljudskih prava, piše italijanski filozof Dijego Fuzaro za "Postil magazin".
Ova "univerzalna monarhija" se samo pretvara da ima "posebnu misiju", ali takvu "misiju" joj niko nije poverio.
Današnja kriza izazvana je nestankom rusko-američkog bipolarizma, posle čega je usledila pojava novog monopolarizma, zasnovanog na imperijalizmu.
Sraman raspad Sovjetskog Saveza bio je najveća geopolitička katastrofa 20. veka, primećuje Fuzaro, što je omogućilo monopol američke mesijanske imperije. SAD su se pretvorile u planetarnog izvoznika apsolutnog kapitalizma, dok se u Evropi obrazovala vojno-ekonomske hunta, zvana Evropska unija, koja predstavlja konačnu i vrhunsku fazu neoliberalizma.
Ali, u tom svetu postoje i nacionalne države – od Irana do Veneceule i od Kube do Sirije, koje imaju revolucionarnu ulogu u geopolitičkom okviru, ali i na simboličnom nivou, jer se herojski odupiru "dolarskoj monarhiji". Iz tog razloga, one se smesta demonizuju kao "odmetničke države".
U stvari, kako tvrdi italijanski filozof, one održavaju mogućnost da mislimo drugačije i da shvatimo vitalnu važnost državne vlasti.
Takve države nas uče ne samo da je otpor danas moguć, već i da je u vreme, kako kaže, četvrtog svetskog rata, moguć otpor fanatizmu ekonomije. Treći svetski rat je, prema Fuzarou, bio onaj Hladni, a njegov nastavak je četvrti.
Otpor dolarskoj monarhiji
Za te "odmetničke države" važno je ono što je neko rekao za partizane: "Važno je da uvek ostane barem jedan." To je argument koji bi, sam po sebi, trebalo da bude dovoljan da počnemo da pišemo novi "Vodič za zbunjene" za naše globalizovano vreme, nastavlja italijanski filozof.
Nacionalne države, koje se odupiru civilizaciji dolara i sablasnim čuvarima "demokratije", otkrivaju se kao funkcionalni ekvivalent ugašenog komunizma. Danas samo postojanje "odmetničkih država" omogućava da razmišljamo o različitosti i da usmeravamo svoje akcije ka alternativnom modelu budućnosti.
Te "odmetničke države" predstavljaju unutrašnju strukturu punu kontradiktornosti. Zato nam njihovo postojanje omogućava da se nadamo reorganizaciji opozicionih energija i političkih snova. Takva reorganizacija je neophodna ako čovečanstvo ne želi da uđe u "veliku noć posle koje neće doći sutra."
Zato su Putinova Rusija, kao i Kina Si Đinpinga, kao geopolitičke sile imaju ulogu od primarne važnosti na međunarodnoj sceni, primećuje italijanski filozof.
Putin nije Lenjin, nastavlja Fuzaro. Putin ima stratešku autonomiju i oružje za masovno odvraćanje, kaže filozof, i zato je Rusija danas dužna da u najvećoj mogućoj meri podrži sve države koje se odupiru američkoj imperiji, pozicionirajući se kao istinska država otpora.
Američki predsednik SAD Obama je izgovorio čuveni slogan: "Da, mi to možemo." Ali, Putin je sada izgovorio suprotno od toga: "Ne, vi to ne možete."
Iz tog razloga je potrebna geopolitički i vojno čvrsta i nezavisna Rusija, zaključuje Fuzaro, koja će zaustaviti delirijum neograničenog širenja fanatizma ekonomije pod američkim vođstvom.