Kako će izgledati francuski parlament: Pet postizbornih scenarija
Nakon što je u drugom krugu vanrednih parlamentarnih izbora u Francuskoj levičarski blok osvojio najviše mandata, ali nedovoljno da sam formira vlast, za sada je nejasno kako će izgledati nova parlamentarna većina u Nacionalnoj skupštini.
Analitičari navode pet mogućih postizbornih scenarija, s obzirom na to da je levičarski Novi narodni front (NFP) najveća politička snaga u novoj Nacionalnoj skupštini sa 182 poslanika, ali daleko od apsolutne većine, prenosi BFM TV.
U odsustvu apsolutne većine, levičarska Nepokorena Francuska (LFI), najsnažnija partija u pobedničkoj koaliciji NFP, predlaže da deo programa kao što je povećanje minimalne zarade, blokiranje cena, poništavanje penzione reforme, bude sproveden putem uredbi.
"Moguće je formirati i manjinsku vladu koja uspešno funkcioniše", poručuju iz LFI i podsećaju da su to demonstrirali i Elizabet Born i Gabrijel Atal.
Drugi mogući scenario je da stranka Republikanci formiraju blok s Makronovim centristima i da uz pomoć manjih desničarskih stranaka zajedno raspolažu sa 231 poslaničkim mandatom.
Bez apsolutne većine u Nacionalnoj skupštini, ovakva koalicija bi morala da se oslanja na saradnju i pomoć različitih političkih grupacija, u zavisnosti od političkih agendi koje bi se našle na dnevnim redu.
Treća mogućnost koju navode analitičari za BFM TV je tzv. koalicija na nemački način, tj. saradnja socijalista, konzervativaca i centrista ili zelenih. Računica kaže da bi koalicija socijalista, Makronovih centrista i Republikanaca mogla da raspolaže tesnom većinom od 296 poslanika.
Međutim, takva vrsta saradnje i uspostavljanje političkog saveza između levičarskih, desničarskih i centrističkih političkih partija nikada se nije ostvarila tokom postojanja Pete Republike.
Kao četvrta moguća opcija navodi se formiranje tehničke vlade koja bi se sastojala od stručnjaka (ekonomista, visokih državnih službenika, diplomata...), a koju bi vodila neka opšteprihvaćena politička ličnost na položaju premijera.
Kako se dodaje, to bi bila superadministracija zadužena da obezbedi kontinuitet funkcionisanja države - da obezbedi plate i pokriva troškove državne administracije, preusmerava potrebne resurse lokalnim, decentralizovanim administracijama i upravlja stotinama milijardi evra koje su potrebne Francuskoj za očuvanje tržišne dinamike.
Peti scenario predviđa neuspeh svih prethodno navedenih opcija, a francuski predsednik Makron ne bi mogao da rasformira Nacionalnu skupštinu pre jula 2025. godine, što bi Francusku uvelo u duboku institucionalnu krizu i stalna glasanja o nepoverenju vladi koje bi zajednički ili pojedinačno zahtevali NFP, Republikanci ili RN, navodi BFM TV.
Prema preliminarnim rezultatima drugog kruga vanrednih parlamentarnih izbora u Francuskoj, koje je objavilo Ministarstvo unutrašnjih poslova Francuske, levičarska koalicija Novi narodni front (NFP) osvojila je 182 mesta u nacionalnoj skupštini, prenosi "Mond".
Politički savez aktuelnog francuskog predsednika, centristički blok Zajedno osvojio je, prema tim podacima, 168 poslaničkih mesta, a na trećem mestu je ultradesničarska partija Nacionalno okupljanje (RN) Marin le Pen sa osvojena 143 mesta.