SAD oslobodile saudijskog princa optužbi za ubistvo novinara
Savezni sud u Vašingtonu odbacio je tužbu protiv prestolonaslednika Saudijske Arabije Mohameda bin Salmana za njegovu navodnu umešanost u ubistvo novinara Džamala Kašogija, budući da bin Salman kao šef strane države ima pravo na imunitet.
U dokumentu presude od 25 strana, Sudija Džon Bejts je izjavio da je nevoljno odbacio tužbu Kašogijeve verenice koja je, kako sudija smatra, iznela "uverljive optužbe" protiv bin Salmana.
Sudija je ukazao da su mu ruke bile vezane zato što je bin Salman imenovan za premijera Saudijske Arabije, zbog čega mu je predsednik SAD Džozef Bajden dodelio suvereni imunitet u sudskom podnesku podnesenom prošlog meseca.
Princa Mohameda je njegov otac kralj Salman imenovao za šefa saudijske države putem kraljevskog dekreta u septembru, skoro četiri godine nakon Kašogijevog brutalnog ubistva u saudijskom konzulatu u Istambulu.
Kašogijevo ubistvo i njegov udicaj na odnose SAD i Saudijske Arabije
Američke obaveštajne službe su zaključile da je atentat lično naručio saudijski prestolonaslednik, koji je tad već nekoliko godina de fakto vladar Saudijske Arabije.
Princ je zatim priznao da se ubistvo desilo "za vreme njegove straže", ali je negirao da je bio umešan, odnosno da je ubistvo naredio ili odobrio. Saudijski sud je 2020. godine zatvorio osam pojedinaca zbog ubistva i osudio ih na između sedam i 20 godina zatvora.
Džamal Kašogi je bio novinar, aktivista i žestoki kritičar saudijske vlade. Od 2017. godine je živeo u SAD, gde je napisao brojne oštre kritike o saudijskom princu i njegovoj porodici za "Vašington post".
Osuda Mohameda bin Salmana zbog navodne umešanosti u Kasogijevo ubistvo postala je značajan deo predsedničke kampanje Džozefa Bajdena, kada je on obećao da će saudijskog princa učiniti "otpadnikom" na međunarodnoj političkoj sceni.
Bajden je naknadno kritikovan zbog "kapituliranja" Saudijskoj Arabiji zato što nije sankcionisao bin Salmana i dodelio mu imunitet.