Jedna "zavisnost" za drugu: EU uvozi sve više ruskog đubriva
Uvoz ruskog đubriva u Evropsku uniju povećan je za 70 odsto, na 1,9 miliona tona, između januara i maja ove godine u poređenju sa istim periodom 2023. godine, izvestio je ruski list "Vedomosti", pozivajući se na podatke "Evrostata".
U monetarnom smislu, EU je kupila rusko đubrivo za više od 649 miliona evra, što je povećanje od 30 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Samo u maju, uvoz je porastao za pet odsto na godišnjem nivou, na 77,4 miliona evra, odnosno za 17 odsto, na 238.400 tona, u obimu. Rast se uglavnom pripisuje povećanju kupovine kalijumskog đubriva i višestrukih hranljivih đubriva, napominje agencija.
U međuvremenu, uvoz ruskih azotnih đubriva u EU porastao je za 39 odsto u prvih pet meseci ove godine i iznosio je 57 odsto celokupne kupovine đubriva u bloku iz zemlje.
Poljska je postala najveći kupac ruske uree, povećavši uvoz za 25 odsto na skoro 468.000 tona. Slede Francuska, Nemačka i Italija, koje su povećale kupovinu za 12, 11 i 10 odsto.
"Vedomosti" su primetile da su troškovi proizvodnje đubriva povećani širom bloka 2022. godine usled rasta cena prirodnog gasa, kada je ruski energetski gigant "Gasprom" dramatično smanjio izvoz u blok nakon uvođenja zapadnih sankcija Moskvi i sabotaže gasovoda Severni tok.
Rastući troškovi primorali su proizvođače đubriva na bazi azota u EU da smanje proizvodnju, dok su neke kompanije morale da privremeno zaustave rad u potpunosti, zbog čega su farmeri u bloku morali da povećaju uvoz iz Rusije, najvećeg svetskog proizvođača i izvoznika uree.
Prošle godine, Savezni zavod za statistiku ("Destatis") je otkrio da je Nemačka povećala kupovinu ruskih đubriva za otprilike 334 odsto, sa 38.500 tona u julu 2022. na 167.000 tona u junu 2023. U međuvremenu, uvoz samo uree je veći za 304 odsto u prvoj polovini 2023. godine u odnosu na isti period prethodne godine.
Ranije ove godine, generalni direktor norveškog hemijskog proizvođača "Jara internešenel", Sven Tore Holsether, upozorio je u intervjuu za "Fajnenšel tajms" da blok postaje sve više zavisan od ruskih đubriva, baš kao što je bio slučaj sa prirodnim gasom.