Guverner NBS: Srbija ima rekordne devizne rezerve i tone zlata
Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je da Srbija danas ima rekordnih 27 milijardi evra bruto deviznih rezervi i 46,5 tona zlata, te da je samo na pet tona koje je kupila u julu zaradila 20 miliona dolara.
Ona je tokom skupštinske rasprave o amandmanima na izmene i dopune Zakona o platnim uslugama navela i činjenicu da je od avgusta 2012. godine, zaključno sa današnjim danom NBS kupila 10 milijardi evra, a da je dinar ojačao 1,3 odsto i naglasila da ne može da veruje da se neki poslanici smeju onome što je ugled zemlje čiji su državljani.
Tabakovićeva je ukazala na milijarde koje su guverneri od 2001. godine ulagali u stabilnost dinara koji je i pored toga gubio vrednost.
"Od januara 2001. godine, to je ta prekretnica o kojoj je govorila i jedna od poslanica, do jula 2003. godine imali ste za guvernera Mlađana Dinkića. Promena vrednosti dinara je bila 9,5 odsto izgubljene vrednost i potrošeno 3,9 milijardi da bi dinar oslabio 9,5 odsto. Od jula 2003. do februara 2004. sedam meseci, Kori Udovički bila guverner, potrošeno je 1,1 milijardi evra i dinar je oslabio 7 odsto. U vreme Radovana Jelačića od februara 2004. do jula 2010. dinar je oslabio 34,4 odsto, a potrošeno je 7,4 milijardi evra na njegovu odbranu", rekla je Tabakovićeva.
Ona je navela i da je u vreme Dejana Šoškića, koji je bio guverner od jula 2010. do avgusta 2012. potrošeno 2,1 milijardu na odbranu dinara, koji je oslabio 10,5 odsto.
"Od avgusta 2012. godine, zaključno sa današnjim danom, ja kao izbor Aleksandra Vučića, čak i kad mi je predlog potpisao Tomislav Nikolić, kupila sam za državu Srbiju 10 milijardi evra i to su devizne rezerve koje se pominju, a dinar je ojačao 1,3 odsto", naglasila je ona.
Upitala je i da li je to opoziciji činjenica koja je metafizička, neshvatljiva ili je reč o tome da danas svi mogu da planiraju svoju budućnost, svoj posao i da imaju državu na koju su ponosni, koja danas ima rekordnih 27 milijardi evra bruto deviznih rezervi.
Danas imamo, kako je precizirala, državu koja ima 46,5 tona zlata, od kojih je prvi put u istoriji kupljeno 17 tona u inostranstvu, 2019. i 2020. godine u doba korona krize i 5. jula pet tona zlata novih.
"I samo za dve nedelje smo zaradili na razlici, rastu cene zlata 20 miliona dolara. Zaradili, kažem, uvećali zato što se ta vrednost tako iskazuje, ali nemamo nameru da to prodajemo nego da imamo sigurnost u vreme nikad većih i nikad neočekivanijih kriza.