Ekonomija

Pad cene litijuma: Amerikanci traže pomoć države, Kina ubedljivo dominira

Kina obrađuje 65 procenata svetskog litijuma, a cena je pala za više od 80 procenata od početka 2023
Pad cene litijuma: Amerikanci traže pomoć države, Kina ubedljivo dominira© Zhu Haipeng/VCG via Getty Images

Brutalni pad cene litijuma otežao je zapadnim kompanijama konkurenost naspram kineskih kompanija sa nižim troškovima, piše "Fajnenšel tajms".

List dodaje da je najveći proizvođač litijuma na svetu, američka kompanija "Albemarl" primorana da reže planove za širenje i traži pomoć države.

"Albemarl" je, dodaje FT, pozvao vladu da intervenišu kako bi se "smanjila dominacija Kine" na tržištu minerala koji pokreću električne automobile.

Cena je pala za više od 80 procenata od početka 2023, i dospela na manje od 12.000 dolara po toni, zbog globalnog usporavanja prodaje električnih automobila i novog talasa snabdevanja mineralom.

Zbog pada cena litijuma i nemačka kopanija BASF odlučila je da odustane od plana da investira u litijumski sektor Čilea, objavio je početkom jula "Blumberg" navodeći da je do toga došlo pošto je globalno usporavanje prelaska na električna vozila dovelo do smanjenja potražnje za metalima od kojih se spravljaju baterije.

FT piše da je kompanije "Albemarl" u sredu najavila drugi krug planova za smanjenje troškova ove godine, što će uključivati zatvaranje proizvodne linije i obustavu proširenja u njihovoj rafineriji litijum hidroksida u Kemertonu u Australiji.

Ovaj potez, koji će rezultirati umanjenjem vrednosti od približno milijardu dolara i smanjenjem broja radnih mesta za 300, odražava veliku prednost Kine u rafinisanju strateških minerala, rekli su analitičari.

image