Ekonomija

Pad cene čelika: "Rio Tinto" i velika četvorka ostali bez 100 milijardi dolara

Cene rude gvožđa pale su za više od trećine od početka godine, zbog čega je "velika četvorka", koju čine Bi-Ejč-Pi, "Rio Tinto", "Vale" i "Forteskju" ostala bez oko 100 milijardi dolara
Pad cene čelika: "Rio Tinto" i velika četvorka ostali bez 100 milijardi dolaraGetty © stock photo

Cene rude gvožđa pale su na najniži nivo u poslednje dve godine, zbog pada potražnje za čelikom i posustajanja kineskog sektora izgradnje nekretnina, što bi moglo značajno da smanji prihode najvećim svetskim rudarskim kompanijama.

Cene ključnog sastojka za proizvodnju čelika pale su za više od trećine od početka godine, zbog čega je "velika četvorka", koju čine "Bi-Ejč-Pi", "Rio Tinto", "Vale" i "Forteskju" ostala bez oko 100 milijardi dolara.

Cena rude za isporuku u kineski Kingdao pala je na 92,2 dolara po toni i najniža je od novembra 2022. Sada je, prema podacima "Argusa", ispod ključne granice od 100 dolara pri kojoj zbog visokih troškova proizvodnje počinje da postaje neisplativa.

"Tržišta su opravdano zabrinuta da bi se cene rude gvožđa u bliskoj budućnosti mogle zadržati na nivou ispod 100 dolara po toni", rekao je Vivek Dhar, direktor rudarskih i energetskih istraživanja u "Komonvelt banci".

Hu Vangming, predsednik "Baovu stila", najvećeg svetskog proizvođača čelika, upozorio je ove nedelje da je sektor suočen sa krizom koja je bila "duža, jača i teža" od prethodnih padova tržišta 2008. i 2015.

Ruda gvožđa je izvor prihoda za najveće svetske rudare kao što su Bi-Ejč-Pi i "Rio Tinto", što im daje moć da ostvare veliki prinos za investitore i solidnu osnovu za rast u drugim proizvodima kao što su bakar i đubrivo.

Međutim, operacije velikih rudarskih kompanija u Australiji i Brazilu su i dalje veoma unosne sa rudom gvožđa po ceni od 100 dolara po toni. Obe zemlje su poslednjih meseci izvezle rekordne količine.

Donedavno, činilo se da mnogi proizvođači nisu bili zabrinuti zbog pada potražnje u Kini, ali analitičari kažu da će velike rudarske kompanije verovatno sada biti disciplinovane kako bi sprečile da cene rude gvožđa padnu prenisko. Pošiljke iz Australije i Brazila počele su da usporavaju, a julski podaci ukazuju na nagli pad.

"Proizvodnja bakra je dobro organizovana industrija. Veliki globalni rudarski giganti kontrolišu sopstvene lance snabdevanja. Na isti način na koji OPEK neće preplaviti tržište naftom, jednostavno će malo usporiti ako tržište ne želi njihove proizvode", rekao je analitičar Bob Braket.

Bez obzira na to, negativni efekti na potrošnju čelika i rude gvožđa usled kontinuiranog urušavanja kineskog tržišta nekretnina daju razlog za zabrinutost mnogim investitorima.

Železare u Kini trenutno ostvaruju negativne marže profita zbog prezasićenosti građevinskim metalom, stvarajući pritisak na njih da smanje proizvodnju kako bi povećali cene i preživeli.

Bi-Ejč-Pi i "Vale" su iskopali rekordne količine rude u prvoj polovini 2024. godine i sada se roba gomila u kineskim lukama. Zalihe su porasle za 28 procenata na 150,4 miliona tona u odnosu na isti period prošle godine, navodi "Stil houm".

image