Ekonomija

Nemački farmeri protiv ukrajinskog žita: Uništiće nas nekontrolisani uvoz

Poljoprivrednici se žale i ukazuju da je nemačka pšenica proizvedena po najvišim standardima, dok ukrajinski proizvođači nisu u obavezi da daju dokaze o količinama pesticida ili đubriva
Nemački farmeri protiv ukrajinskog žita: Uništiće nas nekontrolisani uvoz© Pierre Crom

Nekontrolisane isporuke jeftinog žita iz Ukrajine uništavaju nemačke farmere, piše "Bild", pozivajući se na izvore iz privrede. Cene pšenice u Nemačkoj, najvećoj ekonomiji Evropske unije, nastavljaju da padaju, primetio je nemački list, dodajući da tona te robe trenutno košta oko 200 evra. Cene pšenice su porasle sa 287 evra na 435 evra ubrzo nakon što je ukrajinski sukob eskalirao u februaru 2022.

"To se dešava zbog drastično ograničenih mogućnosti utovara u Crnom moru, znatno većih količina pšenice, koja bi zapravo trebalo da se izvozi dalje, a trenutno dolazi u Nemačku kamionima i teretnim vozilima. Ali, naši mlinovi i fabrike stočne hrane koriste prednost i očigledno kupuju pšenicu po damping cenama za manje od 160 evra po toni", rekao Bauer Dismer, proizvođač žitarica iz Donje Saksonije za "Bild".

Zvanični sporazum o žitu koji je regulisao teretnu rutu za ukrajinski izvoz je prestao da važi u julu 2023. godine, kada je Moskva odbila da obnovi prvobitnu inicijativu uz posredovanje Turske i UN. Rusija je rekla da SAD i EU nisu ispunile svoj deo sporazuma, jer su blokirale izvoz ruske hrane i đubriva.

Ubrzo nakon eskalacije sukoba u Ukrajini, EU je suspendovala sve carine i kvote na ukrajinske poljoprivredne proizvode kako bi omogućila isporuku žita iz Ukrajine na globalna tržišta. Početkom godine, model bescarinske trgovine je produžen za još godinu dana.

"Naša pšenica je proizvedena po najvišim nemačkim standardima, dok ukrajinski proizvođači nisu u obavezi da daju dokaze o količinama pesticida ili đubriva. Da ne spominjemo opasnosti koje predstavlja ratna kontaminacija pšenice", rekao je proizvođač Frenk Vulekopf.

U međuvremenu, cene pekarskih proizvoda u Nemačkoj rastu uprkos značajnom padu cena žitarica. Frideman Berg, generalni direktor Nemačke unije pekara, je rekao da su povećani i drugi troškovi plata, energije i birokratije i da su pekari u EU od januara u obavezi da potvrde da proizvodnja sirovina koje koriste nije dovela do uništavanja šuma.

Poljoprivrednici nisu jedini akteri u industriji koji su pogođeni masovnim prilivom jeftinih poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine, primetio je "Bild", napominjući da i proizvođači poljoprivredne opreme trpe, jer uzgajivači žitarica ne mogu da priušte da obnove svoju poljoprivrednu mehanizaciju.

image