Energetska kriza u Evropi je tek počela, naredna zima biće pravi test
Uprkos tome što je Evropa uspela da napuni svoja skladišta gasa uoči zime, energetska kriza na kontinentu je daleko od rešene. Situacija u Evropi bi, zapravo, mogla da bude mnogo gora sledeće zime kada će snabdevanje ruskim gasom iz gasovoda, u najboljem slučaju, biti svedeno, ocenjuje portal specijalizovan za energetiku "Ojl prajs".
Prema procenama ekonomskog istraživačkog centra "Brojgel", cene energenata u evropskim domaćinstvima i kompanijama porasle su za 1,06 biliona dolara i ako vlade u Evropi ne urade ništa osim da ponude finansijsku podršku, ova suma će predstavljati masovnih šest odsto godišnjeg BDP-a EU.
Umesto toga, EU je potrebna "odlična pogodba" kako bi se podstakla štednja i istovremeno povećala ponuda, ocenjuju stručnjaci "Brojgela".
Narednih 12 do 24 meseca će odrediti da li će Evropa biti u stanju da se nosi sa energetskom krizom, a da ne mora da pribegne obaveznoj racionalizaciji ili da izgubi preveliku konkurentnost industrije.
Iako su zalihe gasa u Evropi ove zime veće nego u isto vreme prošle godine, pravi test za Evropu uslediće dogodine kada će morati da napuni skladišta gasa kako bi zadovoljila potrebe stanovništva i privrede za zimu 2023/2024.
Tu planiranje postaje komplikovanije, u zavisnosti od toga koliko će zaliha ostati posle ove zime i da li EU ima kapacitet da doprema kontinuirane rekordne količine tečnog gasa (LNG) na uštrb azijskog tržišta, naročito ako se potražnja u Kini oporavi.
Prema nedavnom izveštaju Međunarodne agencije za energetiku (IEA), ako snabdevanje ruskim gasom dogodine padne na nulu, a kineska potražnja za LNG se vrati na nivoe iz 2021. godine, EU bi moglo da "zafali" 27 milijardi kubnih metara gasa.
Očekuje se i da će cene LNG u Evropi ostati visoke kako bi privukli prodavce da njima prodaju gas a ne azijskim kupcima.