Ekonomija

EU razmatra da odustane od tužbe protiv Kine, Amerikanci frustrirani

Brisel veruje da će izgubiti slučaj jer više nema dokaze protiv Pekinga
EU razmatra da odustane od tužbe protiv Kine, Amerikanci frustriraniGetty © CFOTO / Contributor

Evropska unija razmatra da odustane od osetljive trgovinske istrage protiv Kine, što frustrira zvaničnike u Vašingtonu, gde dolazeći Trampov tim to vidi kao kapitulaciju pred Pekingom.

Novoizabrani predsednik Donald Tramp obećao je stroži stav prema Pekingu i zapretio je EU carinama, a njegov tim je kritikovao blok da je slab prema Kini. Način na koji EU bude rešila spor sa Pekingom biće pokazatelj kako će svet pristupiti trgovini pod novom administracijom u Vašingtonu, ali i test otpornosti transatlantskih odnosa.

EU je podnela žalbu protiv Kine Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) 2022. godine zbog trgovinskih ograničenja koje je Peking uveo Litvaniji nakon što je ta baltička zemlja otvorila predstavništvo Tajvana u svom glavnom gradu. Kina, koja Tajvan smatra svojom teritorijom, više puta je izrazila kritikovala zemlje koje su u zvaničnom kontaktu sa vladom u Tajpeju.

Evropska komisija, izvršna ruka bloka, saopštila je tada da Kina koristi ekonomsku prinudu protiv jedne članice EU - tvrdnju koju su SAD i 17 drugih zemalja podržale kao treće strane u slučaju.

Ministar spoljnih poslova Litvanije rekao je da je ta zemlja patila od "ekonomske prinude" i da je uklonjena iz kineskog carinskog sistema. EU je kritikovala postupke Pekinga u decembru 2021. i iznela pitanje pred STO nekoliko nedelja kasnije. Litvanija je 2023. godine saopštila da se trgovina sa Kinom "stabilizuje" i da su carinska ograničenja ukinuta.

U januaru 2024. EU je odlučila da obustavi postupak, što je izazvalo jednogodišnju lobističku pomamu, dok su druge prestonice gurale Brisel da ne odustane, iz straha da će to stvoriti loš presedan.

Logika je bila da bi EU verovatno izgubila slučaj jer potrebni dokazi više nisu bili tu, rekli su izvori "Blumberga", zbog čega bi EU izgledala slabo. Obustavljanje slučaja je bilo taktičko i politička odluka o tome da li da se nastavi tek treba da bude doneta, rekao je jedan izvor. Predsednica Komisije Ursula fon der Lajen ima poslednju reč po tom pitanju.

Evropski zvaničnici su u više navrata obećavali da će raditi sa Trampovim timom na Kini, ali su to uslovljavali time da sami ne budu na meti carina.

Američki zvaničnici - kako u sadašnjoj administraciji tako i u Trampovoj - smatraju da će Peking odustajanje od tužbe shvatiti da može da se izvuče sa "maltretiranjem" zemlje članice EU bez posledica.

image